Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Vítejte v brexitu, pane.‘ Celníci Britovi zabavili sendvič se šunkou, firmy se obávají budoucnosti

Na současnou situaci doplatil i jeden z anglických řidičů, kterého celníci v Nizozemsku připravili o šunkový sendvič. foto: Reprofoto

Doporučujeme
Londýn - Spojené království už není součástí Evropské unie – a je s tím spojena řada problémů. Ty se týkají mimo jiné převozu zboží přes hranice, pro které od ledna platí daleko přísnější pravidla.Tím trpí byznys nejedné britské firmy a exportéři vyzývají vládu, aby vyjednala zjemnění přísné směrnice. Na současnou situaci doplatil i jeden z anglických řidičů, kterého celníci v Nizozemsku připravili o šunkový sendvič.
  16:44

Na dalekou cestu si připravil svačinu, do cíle už ale dorazil bez jídla. Na první pohled úsměvnou příhodu zažil jeden z řidičů, který vyrazil z Velké Británie do Nizozemska. Jeho šunkový sendvič mu totiž na hranicích zabavili.

Nejedná se přitom o nic jiného než o změnu, jež nastala v důsledku brexitu. Nová pravidla totiž zakazují převážet jídlo vyrobené ve Spojeném království do unijních států. „Kvůli brexitu už nemůžete do Evropy přivážet určité pokrmy,“ vysvětloval nizozemské televizi jeden z celníků.

Kamera tak zaznamenala jednoho z prosících šoférů, jestli by mu z oběda nemohla zůstat aspoň část. „A nemůžete si vzít maso a chleba mi nechat,“ ptal se. „Ne, všechno bude zabaveno,“ slyšel nepříjemnou odpověď. „Vítejte v brexitu, pane.“

Směrnice totiž zní jasně: Řidiče jedoucí do zemí Evropské unie nyní nemohou přivážet produkty ze zvířat, včetně masa nebo mléka.

Týmy Michela Barniera a Davida Frosta vedly rozhovory o budoucích vztazích...
Země opustila Evropskou unii po 47 letech.

Zábavná scénka ze sociálních sítí by ale neměla zakrýt podstatu problému, který řadě společností brexitem vznikl. Například James Withers, výkonný ředitel firmy Scotland Food and Drink, deníku Independent řekl, že nové strategie, které mají exportérům pomoci situaci zvládnout, selhávají. A obává se, že se problémy ještě v budoucnosti zvětší.

Firmy, kterým se nyní dveře do Unie zavřely před očima, by mohly podle Witherse brzy potřebovat finanční pomoc. A mnohým britským společnostem obchodujícím s mořskými plody podle něj hrozí krach.

Opusťme EU, žádala iniciativa. Teď se do Unie dobrovolně vrací, přišla by o webovou doménu

Skotská firma přitom není jediným exportérem, kterým situace nesvědčí. Asociace britských zpracovatelů masa varovala před tím, že byrokratická nařízení znamenají pro hladké fungování národní zásobovací sítě opravdovou výzvu.

Podle Dominica Goudieho z jedné z potravinářských federací by měla země s Bruselem začít jednat a některé vzniklé problémy řešit. „V dohodě je možnost s tím něco dělat. Otázka jen je, zda k tomu bude vůle.“

Ministr Johnsonovy vlády Michael Gove už na konci minulého týdne varoval, že na britských hranicích s unijními státy v příštích týdnech očekává ještě výrazné zhoršení situace.

„Vypadá to, že si začíná uvědomovat vážnost celé situace a kam až se to může vyvinout,“ řekl jeden významných obchodníků po krizovém jednání s ministrem.

Brexitové starosti s dovozem zboží z Británie v současnosti řeší i Česko - v pátek se tu proto uzavřou všechny obchody řetězce Marks & Spencer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!