Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Vítejte v brexitu, pane.‘ Celníci Britovi zabavili sendvič se šunkou, firmy se obávají budoucnosti

Na současnou situaci doplatil i jeden z anglických řidičů, kterého celníci v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na současnou situaci doplatil i jeden z anglických řidičů, kterého celníci v... | foto: Reprofoto

Londýn Spojené království už není součástí Evropské unie – a je s tím spojena řada problémů. Ty se týkají mimo jiné převozu zboží přes hranice, pro které od ledna platí daleko přísnější pravidla.Tím trpí byznys nejedné britské firmy a exportéři vyzývají vládu, aby vyjednala zjemnění přísné směrnice. Na současnou situaci doplatil i jeden z anglických řidičů, kterého celníci v Nizozemsku připravili o šunkový sendvič.

Na dalekou cestu si připravil svačinu, do cíle už ale dorazil bez jídla. Na první pohled úsměvnou příhodu zažil jeden z řidičů, který vyrazil z Velké Británie do Nizozemska. Jeho šunkový sendvič mu totiž na hranicích zabavili.

Nejedná se přitom o nic jiného než o změnu, jež nastala v důsledku brexitu. Nová pravidla totiž zakazují převážet jídlo vyrobené ve Spojeném království do unijních států. „Kvůli brexitu už nemůžete do Evropy přivážet určité pokrmy,“ vysvětloval nizozemské televizi jeden z celníků.

Kamera tak zaznamenala jednoho z prosících šoférů, jestli by mu z oběda nemohla zůstat aspoň část. „A nemůžete si vzít maso a chleba mi nechat,“ ptal se. „Ne, všechno bude zabaveno,“ slyšel nepříjemnou odpověď. „Vítejte v brexitu, pane.“

Směrnice totiž zní jasně: Řidiče jedoucí do zemí Evropské unie nyní nemohou přivážet produkty ze zvířat, včetně masa nebo mléka.

Týmy Michela Barniera a Davida Frosta vedly rozhovory o budoucích vztazích...
Země opustila Evropskou unii po 47 letech.

Zábavná scénka ze sociálních sítí by ale neměla zakrýt podstatu problému, který řadě společností brexitem vznikl. Například James Withers, výkonný ředitel firmy Scotland Food and Drink, deníku Independent řekl, že nové strategie, které mají exportérům pomoci situaci zvládnout, selhávají. A obává se, že se problémy ještě v budoucnosti zvětší.

Firmy, kterým se nyní dveře do Unie zavřely před očima, by mohly podle Witherse brzy potřebovat finanční pomoc. A mnohým britským společnostem obchodujícím s mořskými plody podle něj hrozí krach.

Skotská firma přitom není jediným exportérem, kterým situace nesvědčí. Asociace britských zpracovatelů masa varovala před tím, že byrokratická nařízení znamenají pro hladké fungování národní zásobovací sítě opravdovou výzvu.

Podle Dominica Goudieho z jedné z potravinářských federací by měla země s Bruselem začít jednat a některé vzniklé problémy řešit. „V dohodě je možnost s tím něco dělat. Otázka jen je, zda k tomu bude vůle.“

Ministr Johnsonovy vlády Michael Gove už na konci minulého týdne varoval, že na britských hranicích s unijními státy v příštích týdnech očekává ještě výrazné zhoršení situace.

„Vypadá to, že si začíná uvědomovat vážnost celé situace a kam až se to může vyvinout,“ řekl jeden významných obchodníků po krizovém jednání s ministrem.

Brexitové starosti s dovozem zboží z Británie v současnosti řeší i Česko - v pátek se tu proto uzavřou všechny obchody řetězce Marks & Spencer.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET
Problémy s početím má více než jedna pětina párů, říká nová vedoucí lékařka kliniky GENNET

Kliniky GENNET se od roku 1996 specializují na komplexní péči v oboru lékařské genetiky, prenatální péče a léčbu poruchy neplodnosti.