16. července 2018 18:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin a Trump mohli vidět cestou z letiště stovky provokativních billboardů

Kampaň za svobodný tisk přivítala v Helsinkách prezidenty Spojených států a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň za svobodný tisk přivítala v Helsinkách prezidenty Spojených států a... | foto: Twitter Kaius Niemi

Helsinki Na 300 reklamních ploch si pronajaly finské noviny Helsingin Sanomat, aby „přivítaly“ ve Finsku ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho amerického protějška Donalda Trumpa. Nápisy vítají oba prezidenty v „zemi svobodného tisku“, ale recyklují také své starší titulky mířící na oba zúčastněné.

Tři stovky ploch spojené s kampaní finských novin byly vybrány tak, aby lemovaly cestu obou prezidentů z letiště až na místo setkání v prezidentském paláci v Helsinkách. 

„Pane prezidente, vítejte v zemi svobodného tisku,“ stojí na části ze tří set pronajatých ploch. Jiný nápis připomíná titulek ze 16. února 2017, stojí na něm: „Trump zuří kvůli únikům a viní média za komplikování schůzky s Putinem.“ Na reklamních plochách od billboardů po obrazovky na zastávkách se objevily titulky s podobnou tematikou, které noviny zveřejňovaly posledních 18 let.

Hlavní editor finského deníku Kaius Niemi vysvětlil v tiskové zprávě, že kampaň měla za cíl celosvětově podpořit svobodnou žurnalistiku. „Je to prohlášení kvalitní a vysoce kvalitní žurnalistiky. Při příležitosti přivítání obou prezidentů na summitu ve Finsku jim chceme připomenout důležitost svobodného tisku. Média by neměla být poslušným pejskem žádného prezidenta nebo režimu,“ vysvětlil Niemi.

Speciální podporu pak prý směřují ke svým kolegům v Rusku. „Chceme vyjádřit podporu těm kolegům, kteří musí denně bojovat ve stále těžších podmínkách v USA i v Rusku. Naším cílem je vyzdvihnutí otázky svobody tisku na celém světě,“ píší Finové v prohlášení.

Helsinký summit mezi Trumpem a Putinem trvá pouze den a skončí během pondělního večera.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz