Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Řecku povládne krajní levice a Nezávislí Řekové. Země končí s úsporami

Vůdce levicové Syrizy Alexis Tsipras má důvod k radosti, Syzira je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce levicové Syrizy Alexis Tsipras má důvod k radosti, Syzira je... | foto: Reuters

ATÉNY  Vítěz nedělních řeckých voleb, levicová stana SYRIZA, se v pondělí domluvila na vzniku vládní koalice s menší pravicovou stranou Nezávislí Řekové (ANEL). Oznámili to předsedové stran Alexis Tsipras a Panos Kammenos po společném jednání.

Svou vládu, jejímž hlavním cílem bude snaha zmírnit tvrdá úsporná opatření vyžadovaná mezinárodními věřiteli, chce budoucí šéf kabinetu Tsipras představit v nejbližších dnech.
Ve 300členném parlamentu budou mít obě formace dohromady pohodlnou většinu 162 poslanců.

Schůzka Tsiprase s prezidentem je plánována na 16:00 místního času (15:00 SEČ).

Jasné vítězství

K tématu

SYRIZA, favorit voleb, vyhrála mnohem přesvědčivěji, než se očekávalo. Po sečtení 99,9 procent hlasovacích lístků získala 36,3 procenta hlasů. I s bonusem 50 křesel pro vítěze disponuje ve 300členném parlamentu 149 poslanci, což je o dva méně, než by stačilo k dosažení absolutní většiny. Už dnes dopoledne se proto vedení levicové formace dohodlo na vytvoření koalice s Nezávislými Řeky, kteří skončili ve volbách šestí se ziskem 4,8 procenta hlasů a 13 poslanců.

Původně se spekulovalo o tom, že vítězná strana by se mohla spojit i se středolevou stranou Potami (Řeka), která získala šest procent hlasů, nebo s komunisty, které ve volbách podpořilo 5,6 procenta voličů. To se nakonec nestalo, což ale nevylučuje, že tyto strany kabinet v parlamentu podpoří.

Dosavadní vládní pravicová strana Nová demokracie (ND) premiéra Antonise Samarase skončila ve volbách s velkým odstupem druhá; získala 27,8 procenta hlasů a 76 poslanců. Její koaliční partner, socialisté (PASOK), od posledních voleb v roce 2012 přišli o polovinu příznivců a dostali jen 4,7 procenta hlasů. Znamená to, že poprvé po 40 letech nebude u moci ani jedna z těchto dvou tradičních stran, jež řecké politice dominovaly od pádu vojenské junty v roce 1974.

Vítěz nedělních řeckých voleb, levicová stana SYRIZA, se v pondělí domluvila na...
Vítězství krajně levicové strany SYRIZA se očekávalo, i když vysoký byl těsně...
Radost ve volebním táboře levicové opoziční strany SYRIZA.
Podle prvních odhadů volilo stranu Nová demokracie současného řeckého premiéra...

Změna zrozená z únavy?

SYRIZA usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce s nimi vyjednat řadu úlev. Voliči této politické strany se rekrutují hlavně z řad lidí, kteří jsou již unavení tvrdými úspornými opatřeními a na které ekonomické problémy doléhají nejvíce. Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, tedy Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

Řecko už od věřitelů dostalo ve dvou kolech asi 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč) a je druhý největší na světě za Japonskem. Tsipras už dříve naznačil, že se bude snažit s věřiteli dohodnout odpis většiny dluhu, i když partneři Řecka v čele s Německem dali jasně najevo, že na takový požadavek nehodlají přistoupit.

„Řecký lid dnes psal historii,“ řekl v neděli večer Tsipras v projevu před jásajícím davem na jednom z aténských náměstí. Vítězstvím jeho strany Řecko prý opouští politiku úsporných opatření a vymaňuje se z dosavadního ponížení. Následovat prý bude „radikální změna“, která zemi vyvede ze začarovaného kruhu šetření. Řecko podle něj přinese naději celé Evropě.

Příznivci hnutí SYRIZA oslavují výsledky voleb:

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...