Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězství demonstrantů: u Wall Street zůstanou

Svět

  14:17
NEW YORK - Newyorská radnice odložila dnešní plánované čištění Zucotti parku, odkud předtím měli podle úřadů odejít demonstranti. Odkladem úklidu se předešlo možnému střetu policie s protestujícími, kteří tam od poloviny září demonstrují proti sociální nerovnosti.

Demonstranté mohou v Zucotti parku kempovat dál. foto: Reuters

Park ve finanční čtvrti je soukromý, ale je otevřen veřejnosti. Zástupci majitele, společnosti Brookfield Property, přišli v doprovodu policistů se psy ve čtvrtek vyzvat demonstranty, aby odešli a odnesli si své věci.

Ocuppy Wall Street zabralo park v centru města

Potřebu vyčistit park, na jehož nehygienické podmínky v důsledku protestů si stěžují místní obyvatelé, přišel osobně vysvětlit i starosta New Yorku Michael Bloomberg. Demonstranti označili oznámené čištění jen za záminku k jejich vypuzení.

Úklid jako záminka?
Představitelé hnutí, které čtyři týdny odsuzuje chamtivost finančních kruhů a korupci nejbohatších lidí, vyzvali po internetu příznivce, aby v 6:00 místního času (12:00 SELČ), tedy hodinu před plánovaným příchodem úklidových čet a policie, přišli do parku a pomohli ho nenásilně bránit. K parku jich nakonec přišlo podle AP asi 700.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg nařídil na páteční ráno úklid parku Zuccoti na Manhattanu

Na 400 demonstrantů, kteří zůstali v parku v noci na dnešek, se také dali do uklízení, aby ukázali, že to zvládnou sami a že vyslání úklidových čet města je jen záminkou pro ukončení protestů v rámci hnutí Okupujte Wall Street (Occupy Wall Street). Zdůraznili, že i v minulých týdnech v parku uklízeli a snažili se udržet maximální čistotu.

Náměstek starosty Cas Holloway vyjádřil po odvolání dnešního čištění a evakuace parku naději, že se s demonstranty nyní podaří dosáhnout dohody, která zaručí, že park bude čistý, bezpečný a přístupný veřejnosti.

'Protest 99 procent'

Hnutí Okupujte Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo i do dalších měst, například Chicaga či Bostonu. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.

Demonstranti v Zucotti parku nedaleko finanční čtvrti New Yorku.

Podle průzkumu zveřejněného v časopisu Time podporuje hnutí většina (54 procent) Američanů, které sužují ekonomické problémy a nezaměstnanost

Mluvčí hnutí Okupujte Wall Street řekl, že demonstranti odmítají násilí, ale budou se odhodlaně bránit případnému vyhazování z parku. Je podle mluvčího Hana Shana všem jasné, že cílem plánu na úklid místa bylo ukončit zdejší protest. Majitel ve čtvrtek předeslal, že po asi 12hodinovém odborném vyčištění parku bude místo opět zpřístupněno veřejnosti, ale jen za jasných podmínek. K těm patří zákaz táboření, zákaz používání dek a spacích pytlů, zákaz polehávání po lavičkách a po zemi. Šéf policie Ray Kelly tehdy prohlásil, že jeho lidé budou dohlížet na dodržování těchto podmínek.

.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat