Vedoucí delegací vyslaných prezidentem Salvou Kiirem a protivládními rebely do Addis Abeby podepsali dohodu o zastavení bojových akcí v období od 7. května do 7. června. Naplánovali také vytvoření humanitárních koridorů z Etiopie, Keni a Súdánu, kterými prý bude možné zásobovat obyvatelstvo potravinami a zdravotnickým materiálem.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Je to boj s časem," řekl hlavní vládní vyjednávač Deng Nhial Deng. "Zavázali jsme se pomoci trpícím lidem," dodal.
|
Zemědělci nestihli kvůli ozbrojenému konfliktu, který v Jižním Súdánu trvá už od loňského prosince, sklidit úrodu, a podle OSN tak v zemi trpí nedostatkem potravy až milion lidí. Pokud by boje neustaly, byla by podle Spojených národů ohrožena smrtí hladem až třetina populace země, tedy asi 3,7 milionu lidí.
Podle zástupce protivládních rebelů Tabana Denga Gaie je dohoda prvním krokem na cestě k trvalému míru. "Je to začátek, který nám dodává odvahy k trvalému klidu zbraní," řekl.
Dohoda přišla krátce poté, co jednání v etiopském hlavním městě osobně navštívili vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová a americký ministr zahraničí John Kerry. Oba vyzvali k rychlému uzavření příměří.