Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lhůta, kterou vládě Hongkongu stanovili demonstranti, nebyla dodržena. Protesty budou pokračovat

Moderní město Hongkong zmítané protesty se siluetou jednoho demonstranta v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moderní město Hongkong zmítané protesty se siluetou jednoho demonstranta v... | foto: Reuters

Hongkong Správkyně Hongkongu Carrie Lamová ignorovala lhůtu, kterou jí dali demonstranti ke stažení kontroverzního návrhu zákona, jenž by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Lamová, za níž stojí vláda v Pekingu, pod tlakem masových protestů o víkendu schvalování zákona odložila na neurčito. Studentské skupiny ji ale na internetu vyzvaly, aby návrh zákona do čtvrtečních 17:00 místního času (11:00 SELČ) zcela stáhla, jinak lidé vyjdou v pátek znovu masově do ulic.

Organizátoři demonstrací rovněž požadují, aby vláda zprostila obvinění všechny občany zadržené při protestech minulý týden a obvinila policii z násilí vůči demonstrantům. Po Lamové chtějí, aby podala demisi.

Aktivisté v minulých dnech uvedli, že pokud nebudou požadavky prodemokratické opozice do dané lhůty splněny, obklopí demonstranti v pátek znovu vládní komplex v centru Hongkongu. Podle agentury AP se už ve čtvrtek vpodvečer místního času začali demonstranti kolem sídla vlády a parlamentu scházet.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo účastníků 338 000. Šlo o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997. Minulý týden ve středu utrpělo 80 lidí zranění, když policie zasáhla proti demonstrantům slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily.

Mnozí lidé dnes přišli s květinami k improvizovanému památníku zřízenému k...
Mnozí lidé dnes přišli s květinami k improvizovanému památníku zřízenému k...

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

Lamová se sice na úterní tiskové konferenci osobně omluvila za krizi, kterou návrh extradičního zákona vyvolal, žádné další ústupky ale neslíbila. Prohlásila naopak, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. Znamená to, že by zůstala v úřadu ještě další tři roky.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...