Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Vláda maří vyšetřování korupce, tvrdí turečtí poslanci. Stranu opustili

Evropa

  21:24
ANKARA - Tureckou vládní proislámskou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP) opouštějí tři poslanci na protest proti "arogantním" zásahům vlády do vyšetřování korupčního skandálu, který se jí dotýká. Podle agentury AFP to oznámili sami zákonodárci.

Mezi zmíněnými poslanci je exministr kultury Ertugrul Günay, jenž kritizoval rozhodnutí AKP, která je u moci od roku 2002, zasahovat do justičního vyšetřování korupce mezi nejvyššími státními činiteli. foto: Reuters

AKP přesto neztrácí pohodlnou většinu v parlamentu. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vyzval Turecko, aby nezasahovalo do protikorupčního vyšetřování a jednalo transparentně a nestranně. Turecká policie rozehnala tisíce demonstrantů, kteří se v rámci protestů proti korupci pokusili shromáždit v centru Istanbulu. Pořádkové síly zasáhly i v metropoli Ankaře proti stovkám protestujících.

Turecké pořádkové síly se pečlivě připravily na ohlášené demonstrace opozice.

Mezi zmíněnými poslanci je exministr kultury Ertugrul Günay, jenž kritizoval rozhodnutí AKP, která je u moci od roku 2002, zasahovat do justičního vyšetřování korupce mezi nejvyššími státními činiteli. "Strana u moci si už nedá říct," prohlásil Günay, podle kterého se AKP chová arogantně. Odpadlíci patřili podle AFP do okrajové liberální frakce AKP.

Vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana čelí rozsáhlému korupčnímu skandálu, který si zatím vyžádal obměnu téměř poloviny kabinetu. Opozice volá po svržení celé vlády a svolala nejen do Istanbulu, ale i do Ankary protivládní demonstrace.

Apel Evropské unie

Změny v kabinetu urychlila demisi tří ministrů, kteří se ve středu rozhodli složit funkce v reakci na korupční skandál. Premiér trvá na tom, že celý případ je "rozsáhlým spiknutím" proti jeho vládě a hlavně proti němu samotnému.

K tématu

Hlavní prokurátor, který kauzu vyšetřoval, ve čtvrtek oznámil, že mu byl případ odebrán. Vláda v předchozích dnech odvolala sedm desítek šéfů policejních útvarů a nařídila, aby vyšetřovatelé citlivých kauz o svých zjištěních informovali nejvyšší nadřízené. Platnost tohoto opatření ale podle agentury Reuters pozastavil nejvyšší správní soud v Ankaře kvůli obavám z politického zasahování do nezávislého řízení.

"Apeluji na Turecko jako na kandidáta (pro vstup do Evropské unie), který se zavázal respektovat politická kritéria přistoupení (k EU), aby přijalo veškerá nezbytná opatření a zajistilo, aby se s obviněními z korupce zacházelo bez jakékoli diskriminace nebo zvýhodňování a aby se tak činilo transparentním a nestranným způsobem," citovala AFP z Fülova prohlášení vydaného zastoupením EU v Ankaře.

Vláda zasahuje do vyšetřování korupce, tvrdí turečtí poslanci. Stranu opustili.

Turecké pořádkové síly se pečlivě připravily na ohlášené demonstrace opozice. V Istanbulu zasáhly vodními děly, gumovými projektily a slzným plynem proti shromažďujícímu se davu tisíců lidí, kteří chtěli demonstrací reagovat na korupční skandál. Demonstranti se neúspěšně pokusili obsadit známé Taksimské náměstí, které bylo před několika měsíci dějištěm bouřlivých nepokojů. Nejméně dva lidé utrpěli zranění a byli odvezeni sanitkami.

Demonstrace se uskutečnila také v centru metropole Ankary, kde zhruba 500 až 600 lidí skandovalo hesla jako "Vládo, demisi!". "Demise tří ministrů nestačí. Požadujeme, aby celá vláda a premiér odstoupili taky," řekl agentuře AFP jeden z organizátorů akce v hlavním městě Hasan Yildiz.

Autoři: ,