Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Vláda musí ve Francii krotit četníky. Rozdali již statisíce pokut a kontrolovali i policisty

Svět

  5:00
PAŘÍŽ/PRAHA - Příslušníci francouzské policie a četnictva od začátku karantény provedli bezmála šest milionů kontrol a sepsali přes 350 tisíc protokolů o pokutách. Kvůli přehnaným opatřením tak premiér Édouard Philippe doporučil policistům, aby již tak napjatou situaci ještě více nevyostřovali.

Francouzská olicie na stráži. Žena využila možnost vyjít z izolace kvůli venčení psa. foto: Reuters

Ve Francii platí kvůli šíření koronaviru od 17. března přísný zákaz vycházení. Místní obyvatelé mají nařízeno brát si na jakékoli vycházky vyplněný formulář ministerstva vnitra, kde mají uvádět důvod, proč museli opustit domov.

V nemocnici v Lombardii pomáhají roboti. Umí změřit teplotu, šest strojů pečuje o 12 pacientů

Povolené jsou pouze cesty do práce a z práce a na nákupy, krátká fyzická aktivita na čerstvém vzduchu nebo přesuny při zdravotních a rodinných krizích. Za porušení pravidel hrozí pokuta i odnětí svobody a policie na mnoha místech často nevybíravě zakročuje proti obyvatelům.

„Manžel dostal pokutu, protože mi šel koupit vložky,“ stěžovala si jedna z Francouzek na Twitteru. „Policisté mu řekli, že pokud je nutně potřebuji, tak si pro ně mám dojít já,“ dodala.

Objevují se mnohé případy, které jsou jednak úsměvné (sedmatřicetiletý muž dostal pokutu, protože šel koupit dort a policisté tedy výlet ven nepovažovali za „nutnost“), ale i značně skličující - podle deníku Libération četníci zastavili muže, který šel s panickou atakou k psychiatrovi a policisté mu vystavili pokutu na 135 eur.

Četníci kontrolovali policii

Server La Provence dokonce informoval o tom, že ve třech případech byli četníci natolik „horliví“, že dokonce kontrolovali i policisty, zda skutečně musejí být ve službě.

„Byli jsme v autě s majáky, měli jsme na sobě uniformy. Když nás četníci stavěli, mysleli jsme si, že jde o vtip, ale pak nás začali vyslýchat, co děláme na silnici, jaký máme důvod cesty. Doteď lituji, že jsem se ho nezeptal na to samé,“ řekl pro La Provence policista. Přehnanost některých kontrol pro deník Le Parisien následně připustil i pařížský policejní prefekt Didier Lallement.

Podle ministra vnitra Christophea Castanera už bylo od počátku platnosti povinné izolace provedeno 5,8 milionu kontrol jejího dodržování, přičemž policisté a četníci rozdali 359 tisíc pokut.

„Když kontrolujeme, neděláme to za účelem sepisování protokolů, ale abychom zaručili karanténu,“ citovala ministra agentura AFP. Francouzský premiér Édouard Philippe ale není stejného názoru.

Podle něj by se policie měla občas s kontrolami a rozdáváním pokut krotit. Bezpečnostní složky tak ve středu na půdě parlamentu vyzval, „aby vykonávaly povinnosti s dobrým úsudkem“.

Zvýšený počet vloupání

Zatímco po celé Francii ubývá obchodu s drogami kvůli uzavřeným hranicím a ubývá i vloupání, výjimku tvoří Paříž. Navzdory tomu, že ministr Castaner ve středu zdůraznil, že ačkoli školám začíná období jarních prázdnin, lidé by rozhodně nikam vyrážet neměli, řada obyvatel hlavního města se totiž rozhodla před koronavirem uniknout na venkov do přírody.

Volné byty tak očividně lákají zloděje natolik, že pařížský policejní sbor musel vytvořit speciální šedesátičlenný tým vyšetřovatelů, kteří věnují jen vloupáním.

“Izolace zanechala prázdných mnoho míst, ať už jde o obchody, či byty a ty přitahují individua s nekalými úmysly. Vedení pařížské prokuratury se tak rovněž rozhodlo zmobilizovat z řad dobrovolníků lidi, kteří budou na veřejných místech odrazovat pachatele od zločinů,” uvedl pro server France Info komisař Thierry Huguet, podle kterého by jen přítomnost uniformovaných lidí měla kriminálníky odradit.

I po dvou týdnech celostátních omezení se růst francouzské bilance nemoci COVID-19 nezpomaluje. Francie ke čtvrtku hlásila na 57 tisíc nakažených a přes 4 tisíce mrtvých. Na druhou stranu má ale země i vysoký počet vyléčených, který se blíží 11 tisícům pacientů. Vláda Francouzům ve čtvrtek oznámila, že uvolnění karantény bude probíhat nejméně ve čtyřech fázích. Nejpravděpodobnější scénář je podle deníku Le Monde uvolňování opatření po regionech.

„Čelíme bezprecedentní situaci,“ vysvětlil předseda vlády Philippe. „Rozhodně o nemoci nevíme všechno a občas dostáváme i protichůdné informace,“ dodal. Kdy se ale život vrátí k normálu, nechtěl premiér předpovídat.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...