Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vláda polského premiéra Tuska může skončit. Na umělém oplodnění

Svět

  13:51
VARŠAVA/PRAHA - Není to jen spor o jeden zdravotnický zákon. V otázce oplodnění in vitro, lidově „ve zkumavce“, jde v katolickém Polsku o víc. O existenci vlády i světský charakter státu.

Matka s dítětem foto: Shutterstock

Dva a půl roku přešlapování končí. Tento týden by měl polský Sejm rozhodnout, kudy se vydá Polsko v otázce "in vitro" neboli zjednodušeně řečeno umělého oplodnění ve zkumavce. Otázka, u níž je drtivá většina Čechů ochotna debatovat maximálně o tom, kdy by měl být zákrok plně hrazen pojišťovnami, vyvolala v Polsku nejvášnivější politické debaty za poslední roky.

Svědčí o tom už jen to, že v Sejmu se projednává hned šest návrhů zákona. Ty se přitom pohybují od úplného zákazu metody "in vitro", který prosazuje katolická církev a opoziční Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského, až po úplnou liberalizaci a financování zákroku ze zdravotního pojištění, jež navrhla opoziční levice a osobně i premiér Donald Tusk.

Čtěte také:


Samotná Tuskova Občanská platforma, dominantní vládní strana, je však rozdělena a část návrhů se blíží více odmítavé pozici PiS a církve, část naopak levici.  Základem vášnivých sporů je podobně jako v případě interrupcí (v Polsku trestných) otázka, od kdy je zárodek lidskou bytostí a zasluhuje plnou ochranu. "Stavíme se proti tomu, aby lidský život mohl být stvořen na laboratorním stole," uvádí poslanec PiS Boleslaw Piecha, jeden z nejtvrdších odpůrců in vitro. Za použití této metody oplodnění by podle jeho návrhu zákona hrozilo pět let vězení.

I poslanci z vládní Občanské platformy však mají zásadní problém s dosavadním postupem lékařů, kteří z několika zárodků, jež touto metodou vzniknou, vyberou nejzdravější a ten potom implantují. Ostatní takzvaně zamrazí a po čase je zlikvidují. V návrhu poslance PO Jaroslawa Gowina se proto navrhuje, že lékaři mohou vytvořit pouze dva zárodky, a navíc oba musí být implantovány. Návrh zcela zakazuje ničení zárodků. Donald Tusk

Opoziční levice, nejvíce "světská" síla v parlamentu, oba tyto návrhy odmítá a obviňuje Gowina i Piecha z toho, že dávají ochraně zárodků přednost před co největší šancí na to, aby umělé oplodnění končilo narozením zdravého dítěte. V nátlaku katolické církve, jež pohrozila poslancům, kteří budou hlasovat pro in vitro, exkomunikací, pak levice vidí ohrožení charakteru státu. "Je to pokus církve o narušení základů světského státu," uvedl levicový poslanec Marek Balicki.

Tlak církve odmítl i sám Tusk. "Chci zavést nový světský zvyk, že politici v okamžiku, kdy je lidé zvolí, odpovídají svým voličům, a ne představitelům církve," říká Tusk. "A budu to hlídat."

Autor: