19. února 2014 6:58, aktualizováno  17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Do Kyjeva míří výsadkáři, tajné služby vyšetřují 'teroristy'

Protivládní demonstranti neopouštějí Majdan ani ve středu. Do Kyjeva míří armáda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstranti neopouštějí Majdan ani ve středu. Do Kyjeva míří armáda. | foto: Reuters

Kyjev Ukrajinská kontrarozvědka SBU zahájila vyšetřování nejmenovaných politiků podezřelých z ohrožení ústavního pořádku a pokusu o státní převrat. Bezpečnostní složky drží v obklíčení asi 10 000 lidí v centrálním sektoru náměstí Nezávislosti, obě strany konfliktu se podle médií připravují k dalšímu střetu. Do Kyjeva z východu a jihu země míří armádní jednotky.

SBU zahájení vyšetřování oznámila na svých webových stránkách. V případě odsouzení hrozí viníkům trest až deset let vězení. Zpráva SBU neobsahuje žádná jména osob, které jsou podle tajné služby podezřelé z útoku proti státu. Podobné obvinění už SBU vznesla proti nejmenovaným osobám počátkem prosince, v souladu s nedávnou amnestií ale bylo vyšetřování zastaveno.

SBU také ohlásila, že zahájila "protiteroristickou operaci" po celé zemi vzhledem k eskalaci násilí v posledních 24 hodinách. "Extremistické a radikální skupiny podle SBU ohrožují svými akcemi životy milionů Ukrajinců, uchylují se k úmyslnému a cílenému násilí, dopouštějí se žhářství, vražd, únosů a zastrašování obyvatelstva, a to se i s použitím střelných zbraní," uvedla tajná služba a dodala, že od úterka se "v rukou zločinců" ocitlo více než 1500 střelných zbraní a 100 000 nábojů.

ČTĚTE TAKÉ:

Boje budou pokračovat

V centru ukrajinské metropole zatím panuje relativní klid, obě strany se ale podle médií připravují k dalším srážkám, které v Kyjevě s plnou silou propukly v úterý. Demonstranti zpevňují barikády a hromadí zásoby kamení a pneumatik. Policie a vojska ministerstva vnitra se snaží uzavřít obklíčením náměstí Nezávislosti a povolávají další posily.

POULIČNÍ VÁLKA V KYJEVĚ OBRAZEM

Demonstranti přiživují planoucí barikádu pneumatikami.

Demonstranti přiživují planoucí barikádu pneumatikami.

Úřadující ukrajinský ministr obrany Pavel Lebeděv vydal příkaz k přesunu výsadkové brigády z východoukrajinského Dněpropetrovska do Kyjeva. Pětadvacátá výsadková brigáda, která má podle dostupných informací 500 mužů, se má do metropole dostavit s plnou výzbrojí. Podle nepotvrzených informací má do Kyjeva dorazit z jihoukrajinského Mykolajiva i 79. motostřelecký pluk. Na otázku, zda budou jednotky použity i k rozehnání protivládních protestů, Lebeděv odmítl odpovědět.

Podle ukrajinských médií koncem ledna tehdejší premiér Mykola Azarov převedl dněpropetrovskou brigádu z pravomocí ministerstva obrany pod velení vojsk ministerstva vnitra. Stejné opatření se vztahovalo i na mykolajivský motostřelecký pluk, který do Kyjeva zřejmě také míří.

Úterní bitva protivládních demonstrantů a bezpečnostních jednotek:

Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk novinářům řekl, že posílení ostrahy muničních skladů je následkem nynější neklidné situace v zemi. Armáda podle něj posiluje ochranu nejen skladů, ale všech vojenských objektů. Motuzjanyk popřel, že by úkolem vojáků bylo zasahovat proti demonstrantům.

Oběti na životech

Na centrálním kyjevském náměstí Nezávislosti po celou noc docházelo k potyčkám mezi demonstranty a policií, která měla na místě vodní děla. Dav kolem barikád vytvořil hořící val, aby zabránil jednotkám proniknout do středu náměstí. Vzduchem létaly dělobuchy i dlažební kostky.

Násilné střety mezi protivládními demonstranty a policií si podle zprávy ukrajinského ministerstva zdravotnictví vyžádaly 25 mrtvých. S vážným zraněním bylo hospitalizováno 241 osob, mezi nimi 79 policistů a pět novinářů.

Muži zraněnému během střetů se dostává lékařské péče v Chrámu sv. Michala, který se proměnil v provizorní ošetřovnu.
Zraněnému demonstrantovi se dostává lékařské péče v Chrámu sv. Michala, který se změnil na provizorní ošetřovnu.

Zranění lidé jsou ošetřováni v Chrámu sv. Michaela, který se proměnil v provizorní ošetřovnu.

Sídlo ukrajinských odborů, které od prosince sloužilo jako hlavní štáb opozice, v noci prakticky vyhořelo a je opuštěné. Podle informace ukrajinského ministerstva vnitra budovu zapálili příslušníci militantní opoziční organizace Pravý sektor, podle opozičních politiků stojí naopak za vypálením odborové centrály policie.

Metro v Kyjevě stále nefunguje, podle městského dopravního podniku by přeprava cestujících mohla být obnovena kolem poledne. Důvodem uzavření podzemní dráhy byla podle policie blíže neupřesněná teroristická hrozba. Opozice tvrdí, že metro nechala policie uzavřít z obavy před příjezdem opozičních posil. Kyjevská radnice dnes vyzvala obyvatele města, aby se při cestách svými automobily centru za každou cenu vyhnuli.

Ukrajinské policii se během noci podařilo ovládnout půlku náměstí Nezávislosti, ale stoupenci opozice stále drží pozice za hořícími barikádami z pneumatik a dřeva. Policisté zahalení v oblacích temného dýmu se snažili ohně hasit s pomocí dvou vodních děl, zatímco protestující se jim v tom snaží zabránit házením kamení a zápalných lahví, popsal situaci kameraman agentury Reuters.

Útočiště kanadské ambasády

Kanada se ve středu rozhodla uzavřít své velvyslanectví v Kyjevě, kam se v noci podle ukrajinských médií uchýlila skupina opozičních aktivistů. Podle zprávy ukrajinského ministerstva vnitra Ukrajinci vtrhli do sídla ambasády násilím a začali její kanceláře pustošit.

Kanadské ministerstvo zahraničí ale zprávu popřelo s tím, že skupina aktivistů se přišla na velvyslanectví ukrýt a chová se klidně. Důvody uzavření ambasády ministerstvo nevysvětlilo.

Online zpravodajství z Kyjeva na kanálu Espreso.tv:

Nepokoje se z Kyjeva rozšířily i do ukrajinských regionů

Úterní násilnosti, vyhrotily situaci na protivládních protestech v ukrajinských regionech. Dav demonstrantů podle policie obsadil sídla samospráv v západoukrajinských městech Ivano-Frankivsk a Lvov, napsala agentura Reuters.

List Pravda Ukrajiny na svém webu uvedl, že rozzuření demonstranti zapálili hlavní policejní stanici v Ternopilu na západě země a že se pokusili ovládnout sídlo samosprávy. Pod kontrolou ternopilských demonstrantů je i úřad místní prokuratury, kde prý dav spálil všechny složky případů proti stíhaným demonstrantům.

Agentura Interfax oznámila, že zradikalizovaní protestující poničili policejní budovu také ve Lvově. Při útoku na služebnu, ze které vyházeli spisy, vybavení i policejní výstroj, převrátili několik policejních aut.

Opozice na Twitteru uvedla, že demonstranti odzbrojili v západoukrajinském městě Rivne zvláštní pořádkové jednotky Berkut a že v Ternopilu se příslušníci bezpečnostních sil přidali na stranu protestujících, neboť odmítli proti demonstrantům zakročit.

Z některých měst, například z Žytomyru či Oděsy, odjely do Kyjeva údajně policejní posily. Podle opozice se protivládní aktivisté snaží transporty blokovat, takže na klíčových tazích vznikají zácpy.

Lidovky.cz, ČTK