29. října 2017 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Vláda Spojených států zavírá, Kuba otevírá,‘. Ostrov usnadní svým občanům cesty do vlasti

Ulice Havany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ulice Havany | foto: Lívia Kocnárová, HedvabnaStezka.cz

WASHINGTON/HAVANA Pro Kubánce, kteří dlouhodobě žijí na území Spojených států, bude napříště jednodušší navštívit svou starou vlast. Podle agentury AP to ve Washingtonu oznámil kubánský ministr zahraničí. Vztahy mezi USA a Kubou jsou napjaté kvůli útokům, které před časem poškodily zdraví více než dvou desítek amerických diplomatických pracovníků na karibském ostrově.

„Vláda Spojených států zavírá, Kuba otevírá,“ řekl šéf kubánské diplomacie Bruno Rodríguez na setkání Kubánců ve Washingtonu. Občané karibského ostrova podle něj už nebudou muset podstoupit před cestou na Kubu zvláštní proces, který byl až dosud nutný. Nové opatření by mělo v platnost vstoupit 1. ledna příštího roku.

Podle Rodrígueze Kuba umožní svým občanům žijícím v cizině vstup do vlasti prostřednictvím dvou turistických přístavů a povolí také návrat těm Kubáncům, kteří zemi v minulosti opustili v rozporu se zákonem. Výjimkou budou ti, kteří odešli přes americkou námořní základnu Guantánamo.

Dosavadní proces kontroly před vydáním povolení ke vstupu do země Kubáncům žijícím v zahraničí se stal podle Rodrígueze příliš složitým a to především v souvislosti s aktuálním snížením počtu zaměstnanců kubánského zastupitelského úřadu ve Washingtonu.

USA na počátku října vyhostily 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví v americké metropoli. Reagovaly tak na útoky v Havaně, při kterých utrpěly zranění více než dvě desítky amerických diplomatů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. USA koncem září kvůli incidentům stáhly z velvyslanectví na Kubě veškerý personál, který není nezbytný.

USA Kubu oficiálně z útoků neobvinily, prezident Donald Trump ale v polovině října řekl, že je Havana za útoky zodpovědná. Neupřesnil, zda si myslí, že útoky Havana sama spáchala, nebo je za ně jen nese odpovědnost, protože se staly na kubánském území.

Rodríguez označil zprávy o akustických útocích na americké diplomaty za „naprosto“ smyšlené. Podle jde o „politickou manipulaci, jejímž cílem je zničit vzájemné vztahy“ Spojených států a Kuby.

V Spojených státech podle agentury Reuters žijí asi dva miliony Kubánců či amerických občanů s kubánskými kořeny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz