Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle, prý upřednostňuje cizince

Sociální síť Facebook. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální síť Facebook. | foto: ČTK

Washington Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Facebook, že se dopouští diskriminace vůči potenciálním zaměstnancům ze Spojených států. V nové žalobě uvádí, že kalifornská společnost při výběru nových pracovníků dává přednost dočasným smlouvám s lidmi ze zahraničí. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Podle žaloby Facebook při náborech před Američany upřednostňuje držitele víz typu H1-B, která jsou určená pro kvalifikované pracovníky ze zahraničí, jakož i držitele dalších dočasných víz. Technologický gigant údajně odmítl najmout či zvážit zaměstnání „kvalifikovaných a dostupných amerických pracovníků“ do více než 2600 pozicí, které naopak „vyhradil“ pro osoby s dočasným povolením k pobytu.

„Žaloba ministerstva spravedlnosti tvrdí, že Facebook se dopouštěl úmyslných a rozsáhlých porušení zákona, když vyčlenil pozice pro držitele dočasných víz,“ uvedl státní zástupce Eric Dreiband. „Tato žaloba vychází z téměř dvouletého vyšetřování praktik Facebooku,“ dodal.

Provozovatel největší sociální sítě světa v reakci uvedl, že s ministerstvem při vyšetřování spolupracoval. „A jakkoli nesouhlasíme s obviněními ve stížnosti, nastávající soudní spor nemůžeme dále komentovat,“ řekl mluvčí Daniel Roberts.

Podle Reuters firmy z technologického sektoru často využívají víza typu H1-B, aby mohly do USA přitáhnout vysoce kvalifikované cizince. Kritici této praxe považují předpisy ohledně vydávání těchto víz za laxní a mají za to, že je příliš snadné nahrazovat americké zaměstnance levnější pracovní silou ze zahraničí.

Americká vláda prostřednictvím žaloby požaduje nespecifikované „civilní tresty“, zpětné vyplacení mezd ve jménu odmítnutých amerických pracovníků a další opatření, která by měla zajistit, že Facebook s údajnými přestupky skončí.

Zpráva o soudní stížnosti přichází za spekulací o tom, že skupina amerických států v čele s New Yorkem se chystá kalifornskou společnost obvinit z porušení antimonopolních zákonů. Žaloba by v této souvislosti mohla být podána už příští týden.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!