Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
22. října 2019 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vláda v případě neúspěšného hlasování stáhne zákon o brexitové dohodě, píše britský tisk

Aktivista s pomalovaným obličejem protestuje proti brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista s pomalovaným obličejem protestuje proti brexitu. | foto: ČTK

Londýn  Britská vláda ukončí projednávání prováděcího zákona o brexitové dohodě, prohraje-li v úterý večer hlasování o harmonogramu legislativního procesu. Zpravodajce BBC Lauře Kuenssbergové to řekl nejmenovaný zdroj z týmu premiéra Borise Johnsona. Předseda vlády zároveň v dolní komoře parlamentu zahájil debatu o ratifikačním zákonu, jehož schválení podle něj umožní Británii „otočit list“ a nastoupit cestu „uzdravení a sjednocení“.

O opatření, které by převedlo obsah brexitové dohody do britského práva, budou poslanci poprvé hlasovat kolem 20:00 SELČ. V této fázi pouze dají najevo, zda v principu souhlasí s vládním návrhem, neboť ještě nebude možné projednávat pozměňovací návrhy. Média očekávají, že touto první zkouškou by zákon mohl projít, ihned by ale následovalo ještě problematičtější hlasování o extrémně krátkém schvalovacím harmonogramu, který vláda naplánovala.

Řeč pronesená Borisem Johnsonem v britském parlamentu po sobotní porážce.
Na tiskové konferenci představili, na čem se dohodli

„Zdroj z čísla 10 (premiérského úřadu - pozn. ČTK) říká, že ‚když parlament znovu odhlasuje zdržení odmítnutím programového usnesení... pak zákon stáhneme, parlament už nebude mít další práci a přejdeme k volbám před Vánoci,“ uvedla na twitteru Kuenssbergová. Ta předtím informovala, že dojde-li na hlasování o dalším postupu při schvalování prováděcího zákona, vláda jej zřejmě prohraje.

„Prosadíme-li tuto (brexitovou) dohodu a legislativní opatření, budeme moci otočit list a umožnit tomuto parlamentu a této zemi, aby se začaly uzdravovat a sjednocovat,“ prohlásil na úvod úterní rozpravy Johnson. Navržený zákon podle premiéra umožní Británii opustit Evropskou unii na konci měsíce, tedy už za devět dní.

Britská média předpovídají, že úterní neúspěch vlády by nejspíše znamenal definitivní konec varianty odchodu z unie bez dalšího odkladu. O ten už Johnson na základě zákona z minulého měsíce požádal o víkendu, zbytek EU ale s reakcí čeká na vývoj v britském parlamentu.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...