Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jednat s Kyjevem budeme, až stáhne vojáky z východu země, podmínil Putin

Svět

  13:37aktualizováno  16:05
Ruský prezident Vladimir Putin označil stažení ukrajinských vojáků z východu Ukrajiny, které Rusko částečně okupuje, za podmínku pro rozhovory s Kyjevem. Jakmile to Kyjev učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena k jednání. Podle ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského Putin dává podobná ultimáta jako nacistický vůdce Adolf Hitler.

„Dnes předkládáme další konkrétní, skutečný mírový návrh,“ prohlásil Putin na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě a zdůraznil, že Kreml je „připraven zahájit jednání bez prodlení“. „Uděláme to okamžitě,“ řekl o klidu zbraní, pokud Ukrajina přistoupí na ruské podmínky.

„Zdůrazním to hlavní, podstatou našeho návrhu není nějaké dočasné příměří nebo zastavení palby, jak chce Západ, aby obnovil ztráty, přezbrojil kyjevský režim a připravil ho na novou ofenzívu. Nemluvíme o zmrazení konfliktu, ale o jeho finálním ukončení,“ řekl šéf Kremlu.

„Ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. Upozorňuji: z celého území těchto oblastí v jejich administrativních hranicích, které existovaly v době jejich uvedení na Ukrajinu,“ prohlásil šéf Kremlu, přičemž v prvních dvou případech použil termíny, které Moskva používá pro Doněckou a Luhanskou oblast. Takzvaná Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR) jsou mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary, které Moskva nejprve podporovala a po rozsáhlé invazi na Ukrajinu se je rozhodla anektovat.

Moskva v září 2022 oficiálně připojila Záporožskou oblast, Chersonskou oblast, Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku k Rusku. Anexi většina světa neuznala. O území se stále vedou boje, Rusko nad nimi nemá plnou kontrolu. Putin chce, aby ruský nárok na čtyři ukrajinské oblasti a od roku 2014 okupovaný poloostrov Krym byl stanoven v mezinárodních smlouvách.

Podle agentury AP mezi širší požadavky na mír, které ruský vůdce vyjmenoval, patřil nejaderný status Ukrajiny, omezení její vojenské síly a ochrana zájmů ruskojazyčného obyvatelstva v zemi. Putin též žádá „denacifikaci“. Od počátku války opakovaně označuje bez důkazů ukrajinské vedení za nacisty, Západ i Ukrajina obvinění odmítají, mimo jiné poukazují na židovský původ ukrajinského prezidenta.

„Přirozeně to také předpokládá zrušení všech západních sankcí proti Rusku,“ řekl též Putin k požadavkům Moskvy na mírová jednání.

Jako Hitler, reaguje Zelenskyj

Jedná se o ultimátum, které se nijak neliší od vzkazů z minulosti,“ reagoval ukrajinský prezident. „On se nezastaví,“ řekl Zelenskij o Putinovi, kterého přirovnal k nacistickému lídrovi Adolfu Hitlerovi.

„Je to stejná věc, kterou dělal Hitler. Proto bychom těmto zprávám neměli věřit,“ zdůraznil Zelenskyj.

Putinovy podmínky nejsou seriózním pokusem o nalezení dohody na smíru, řekl agentuře Reuters poradce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. „Vyslovil pouze ‚standardní agresorskou sestavu‘, která zazněla už mnohokrát,“ napsal na síť X.

„Návrh Ruska vypadá takto: 1. Dejte nám svá území. 2. Vzdejte se své suverenity... 3. Zůstaňte nechráněni (žádné členství v aliancích). 4. Zrušte (spolu se západními zeměmi) všechny sankce zcela a hned, abychom mohli naplnit naši militarizovanou ekonomiku a více investovat do informačních provokací po celém světě. 5. Urychleně napravme ‚ne/selhání‘ Ruska na úkor Ukrajiny,“ dodal Podoljak, podle něhož Rusko ve skutečnosti válku ukončit nechce.

Agentura Reuters poznamenala, že Putinovy podmínky jsou zcela v rozporu s tím, co požaduje Ukrajina. Kyjev už dříve uvedl, že mír může být založen pouze na úplném stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a na obnovení ukrajinské celistvosti. Také agentura AP píše, že podmínky Moskvy budou pro Ukrajinu nepřijatelné a připomíná mimo jiné její záměr vstoupit do NATO. Putinovo vyjádření představuje moment, kdy jasně stanovil své podmínky pro ukončení války, ale neobsahuje žádné nové požadavky, podotkla AP. Kreml už dříve uvedl, že Kyjev by měl uznat ruské územní zisky a upustit od své snahy o vstup do NATO.

Putin se k možnosti jednání s Ukrajinou vyjádřil krátce před začátkem mezinárodního summitu o míru na Ukrajině, který se bude o víkendu konat ve Švýcarsku, a očekává se na něm účast devíti desítek zemí a organizací. Moskva na něj pozvaná nebyla. Cílem setkání je mimo jiné najít způsob, jak v budoucnu do mírového procesu zapojit obě strany.

Obnovme jednotu mezi Ukrajinou, Ruskem a Evropou, vyzývá Putin

„Vyzýváme k tomu, abychom obrátili tuto tragickou stránku dějin a začali krok za krokem obnovovat jednotu mezi Ruskem a Ukrajinou a Evropou obecně,“ řekl ruský prezident.

Šéf Kremlu také řekl, že se svět přiblížil k bodu, odkud není návratu. K současnému mimořádně nebezpečnému stavu podle něj vedl egoismus a arogance západních států. „Výzvy ke strategické porážce Ruska, které disponuje největším arzenálem jaderných zbraní, ukazují na nehorázný avanturismus západních politiků,“ pronesl Putin.

Současný západní model globální bezpečnosti se podle Putina zhroutil a je třeba najít způsob, jak spolupracovat s Ruskem. Podle šéfa Kremlu je čas diskutovat o novém systému bezpečnosti, Rusko je podle jeho slov otevřené diskusi se všemi, včetně NATO.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...