Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putinova stolice státním tajemstvím. Exkrementy vozili zpátky do Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin na schůzce v Moskvě (30. března 2022) foto: AP

Ochránci ruského prezidenta Vladimira Putina mají ve chvílích, kdy se jejich šéf vydává do zahraničí, kromě péče o jeho bezpečí ještě jeden speciální úkol. Sbírají jeho exkrementy, schraňují je a vozí do Ruska. Alespoň to tvrdí dva renomovaní reportéři, kteří se zabývají ruskou politikou. Putin tak podle nich brání úniku informací o svém zdravotním stavu.
  13:45

Jeden vybraný bodyguard nafasuje zvláštní „kapsy“ a sbírá všechno. Stolici i moč. Obé pak uloží do speciálního kufříku a musí se postarat o to, že se náklad dostane bezpečně do Ruska. Agenti světových mocností se k exkrementům šéfa Kremlu nesmějí v žádném případě dostat.

Mohli by je totiž analyzovat a vyvodit z nich, v jaké kondici ruský prezident je. O té se spekuluje dlouhodobě a poslední záběry diktátora, který v říjnu oslaví sedmdesátiny, debaty jen posilují. Mluví se o rakovině štítné žlázy či Parkinsonově chorobě, investigativní reportéři Régis Genté a Mikhaïl Rubin pak přidávají i teorii o úporných bolestech zad po dávném úrazu.

V textu zveřejněném na portálu Paris Match připomínají, že prezidenta neustále sleduje množství lékařů. A na zahraničních cestách i velký tým tělesných strážců včetně těch, kteří Putina doprovází až na místo, kam i pověstní králové chodí sami. Delikátní misi prý dozoruje ruská služba FSO, jež má ochranu vysoce postavených úředníků obvykle za úkol.

O Putinovi je dlouhodobě známo, že si úzkostlivě chrání své zdraví. V době pandemie téměř nevycházel ze své rezidence, se zahraničními státníky v poslední době zase jednal u nadměrně dlouhého stolu. A za hranicemi Ruska také dlouho nebyl. Jeho zřejmě poslední cestou byl výlet do Číny, kam přijel počátkem února na zahájení zimních olympijských her.

Pak rozpoutal válku na Ukrajině a už se neodhodlal nikam. Nicméně podle obou novinářů měli bodyguardi na starosti Putinovy výměšky například v roce 2017, když jej ve Versailles přijal francouzský prezident Emmanuel Macron, nebo o dva roky později při oficiální návštěvě Saúdské Arábie.

S informacemi v článku zčásti souhlasí i reportérka Farida Rustamovová. V minulosti pracovala třeba pro BBC a stejně jako oba investigativci se věnuje Rusku. Na Twitteru píše, že jsou Putinovy tělní tekutiny státním tajemstvím a že jeho tým měl v minulosti ve zvyku zničit exkrementy přímo na toaletě.

Samotou Putin netrpí ani na WC:

Uvádí také, že si vládce Ruska s sebou vozíval vlastní přenosný záchod a že například personál muzea ve Vídni musel před Putinovou návštěvou vybudovat speciální toaletu mimo prostory muzea vyhrazenou pouze pro ruského prezidenta.

„Mým zdrojem je Putinův starý známý, a ten mi řekl, že praxe převážení vlastního záchodu během zahraničních cest funguje už léta a že ruský vůdce to dělá od začátku své vlády,“ pokračuje Rustamovová s tím, že při objíždění Ruska mají agenti možnost použitý záchod okamžitě vyčistit, což však ve světě často nejde. Proto se prý uchýlili k přenosnému „nočníku“.

Putin není sám, kdo své tělesné potřeby řeší tímto způsobem. Vlastní záchod si před čtyřmi lety na summit v Singapuru přivezl také severokorejský diktátor Kim Čong-un. I on se tak před světem snažil utajit informace o svém zdravotním stavu. Přenosná toaleta měla „zamezit potápěčům v kanálech ve zkoumání stolice nejvyššího vůdce“, psalo se tehdy v Jižní Koreji.

Pokud jde o Putina, stolice a moč nejsou to jediné, co jeho tým řeší. Podle Rustamovové agenti bedlivě sledují i chvíle, kdy se politik napije z jiné sklenice než z té své – v takovém případě ji prý okamžitě zajistí, aby ji nikdo nemohl odnést, a vydrhnou do čista.

Ani otisky prstů se nemají dostat k nikomu cizímu. To je však běžná praxe i u jiných státníků, podotýká novinářka. Ostatně u Putinova dlouhého stolu v Moskvě musel v únoru sedět i francouzský prezident poté, co odmítl podstoupit PCR test. Macron údajně nechtěl se svým týmem připustit, že se Rusům dostane do rukou jeho DNA.

„Přístup k biomateriálům dotyčného vám dá spoustu informací. Můžete rozluštit jeho DNA, zjistit predispozice k dědičným chorobám – například k Parkinsonově nebo Alzheimerově – nebo to, jestli je aktuálně nemocný, jaké léky užívá a jak ho ovlivňují. Nehledě na to, že tak můžete najít i vzdálené příbuzné nebo nemanželské potomky. Je to velký prostor pro manipulace,“ vysvětluje Putinův údajný známý s tím, že ani někteří západní politici na cestách nevyužívají služeb hotelových toaletních mís.

A list The Independent dodává, že se exkrementy zkoumaly už za Stalina. Ten prý takto špehoval tehdejšího vůdce Číny Mao Ce-tunga.

Putina stíhá paranoia. Může mít dvojníka, říká novinář Just:

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...