Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chceme posílit vztahy, řekl vietnamský prezident Putinovi. Chválil úspěchy Ruska

Svět

  9:40aktualizováno  13:28
Vietnam a Rusko mají zájem na posílení vzájemných vztahů, uvedli prezidenti obou zemí To Lam a Vladimir Putin při setkání v Hanoji. Šéf Kremlu podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že Moskva oceňuje snahu Vietnamu pomoci nalézt mírové řešení ukrajinského konfliktu, a pozval nejvyšší vietnamské představitele na návštěvu Ruska. Při jednání podepsali oba státníci dohody o další spolupráci ve vzdělávání, vědě a technice, energetice či zdravotnictví.

Prezident To poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení a ocenil ruské úspěchy, včetně „vnitropolitické stability“. Putin uvedl, že posílení komplexního strategického partnerství s Vietnamem je jednou z ruských priorit.

„Obě země podporují vytvoření spravedlivějšího multipolárního světového řádu“, píše se ve společném rusko-vietnamském prohlášení vydaném u příležitosti návštěvy. Prohlášení rovněž zdůrazňuje důležitou roli obrany a bezpečnosti ve vzájemných vztazích a zmiňuje spolupráci v ropném a plynárenském sektoru, včetně ruských dodávek ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG) do Vietnamu.

Ruský prezident Vladimir Putin pokládá věnec k Ho Či Minovu mauzoleu během své návštěvy vietnamské Hanoje. (20. června 2024)

Ruský prezident odpoledne místního času přijel do hanojského prezidentského paláce, kde ho vítali školáci mávající ruskými a vietnamskými vlajkami. Později se Putin sešel i s nejmocnějším vietnamským politikem, generálním tajemníkem komunistické strany Nguyen Phu Trongem, a s dalšími vietnamskými představiteli.

Putinova návštěva ve Vietnamu vyvolala kritiku ze strany Spojených států, které loni posílily diplomatické vztahy s Hanojí a patří k jejím nejvýznamnějším obchodním partnerům. Americké velvyslanectví ve Vietnamu před Putinovým příjezdem zdůraznilo, že „žádná země by neměla dávat Putinovi prostor pro propagaci jeho agresivní války (na Ukrajině) a umožňovat mu normalizovat jeho zvěrstva“.

Pokud bude Putinovi dovoleno cestovat, „mohlo by to normalizovat hrubé porušování mezinárodního práva ze strany Ruska“, píše se v prohlášení americké ambasády.

Putin chce podle analytiků návštěvou Vietnamu ukázat, že Rusko není navzdory agresi vůči Ukrajině mezinárodně izolováno. Vietnam patří k zemím, které ruskou válku vůči sousednímu státu neodsoudily. Tvrdí, že zaujímá ke konfliktu neutrální postoj.

Mezinárodní trestní soud (ICC) loni vydal na Putina zatykač v souvislosti s obviněním z válečných zločinů na Ukrajině, což Putin odmítá. Vietnam není signatářem Římského statutu, na jehož základě Mezinárodní trestní soud vznikl, takže nemá povinnost ruského prezidenta zatknout.

V úterý a ve středu Putin navštívil Severní Koreu, kde s diktátorem Kim Čong-unem podepsali dohodu, která stanoví, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.

Strategický pakt, který by podle agentury AP mohl znamenat nejsilnější spojení mezi Moskvou a Pchjongjangem od konce studené války, přichází v době, kdy obě země čelí stupňující se roztržce se Západem.

19. června 2024

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...