Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vlčí doupě Hitlera láká turisty i neonacisty

Svět

  12:58
GIERLOŽ (POLSKO) - Rozbité cesty obklopené hustými lesy, jezery a močály vedou k jednomu z nejznámějších a nejtajnějších objektů třetí říše, které se dnes nachází na území Polska. Ponurá historie Hitlerova hlavního stanu Vlčí doupě, kde se mohly 20. července 1944 zásadně změnit dějiny Německa i druhé světové války, láká desítky tisíc turistů, ale i neonacisty.

Hitlerovo Vlčí doupě láka turisty, ale i neonacisty. foto: ČTK

Polovinu návštěvníků tvoří Němci. "Jedni pokládají k bunkrům květiny a druzí je rychle odstraňují, protože se za takové lidi stydí," řekl Czeslaw Kozakiewicz, který provádí v někdejším hlavním stanu nacistického vůdce v cípu Mazurských jezer na severu Polska přes 25 let. Přicházejí také Poláci, Rusové a nadšenci, kterým nevadí jízda po polských silnicích, a krvežízniví komáři.

Nacisté tvrdili, že staví továrnu na mýdla
V zamaskovaném městečku uprostřed lesů v tehdejším východním Prusku kdysi stálo na 200 budov, z toho několik desítek bunkrů pokrytých mechem. Byla tam dvě letiště, elektrárny, vodovody, teplárny, vlakové nádraží, ale i čajovny a kasino. Bez vědomí okolních obyvatel zde v roce 1944 žilo přes 2000 lidí. "Nacisti tvrdili, že se v lesích staví továrna na výrobu mýdel," uvedl Kozakiewicz, který poukázal například na to, že bunkry měly stěny až osm metrů silné, v okolí bylo minové pole a hlavní stan Hitlera obklopovala tři bezpečnostní pásma. 

Právě ve Vlčím doupěti se rozhodovalo o využívání zajatců v německém zbrojařském průmyslu či o stavbě nových koncentračních táborů. "Vedle Adolfa Hitlera sedávali Hermann Göring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Joseph Goebbels a další, kteří změnili osud mnoha evropských národů," zdůraznil průvodce. 

Němci areál zlikvidovali
Ze staveb, které byly postaveny v roce 1941 poblíž hranic se Sovětským svazem na území o rozloze přes dva kilometry čtvereční, zbylo velmi málo. V lednu 1945 Němci vyhodili areál do povětří. V padesátých letech hledači pokladů překopali území, protože věřili, že nacisti schovali pod bunkry zlato. Polsko pak využilo zbylý materiál ke stavbě silnic.

Na místě, kde 20. července 1944 ve 12:42 vybuchla bomba, která měla zabít Hitlera, je kamenná pamětní deska připomínající, že Claus von Stauffenberg provedl atentát, za což "společně s dalšími, kteří se stavěli na odpor hitlerovské diktatuře, zaplatil životem". 
Hitlerovo Vlčí doupě láka turisty, ale i neonacisty.
O operaci Valkýra, jak se akce proti Hitlerovi jmenovala, vypráví stejnojmenný film režiséra Briana Singera s Tomem Cruisem v hlavní roli. "Filmaři postavili věrnou kopii Vlčího doupěte, ale trochu si asi historii přibarvili, Stauffenberga považují Němci za hrdinu protihitlerovského odboje v německé armádě, ale přece i on byl součástí moci, pod níž tolik národů trpělo," řekl Kozakiewicz.

Návštěvníci se o atentátu i přes chybějící objekt, který vylétl do vzduchu, dozvědí všechny podrobnosti včetně té, že Hitlera zachránilo, že se porada neodehrála podle plánu v betonovém bunkru, ale v dřevěném domku. Navíc Stauffenbergovi se podařilo odjistit ze dvou pouze jednu nálož a nakonec aktovka s výbušninou byla souhrou náhod odsunuta od nacistického vůdce za silnou dřevěnou nohu stolu.

Při výbuchu zemřeli čtyři lidé. Stauffenberg, který opustil místnost před výbuchem, byl už při příletu do Berlína zadržen a půl hodiny po půlnoci následujícího dne popraven. "Součástí propagandy bylo to, že na fotkách vypadaly následky výbuchu hůř než ve skutečnosti. Nacisti chtěli ukázat, že nad vůdcem bdí vyšší moc," dodal průvodce. Tři hodiny po atentátu už Hitler vítal ve Vlčím doupěti fašistického diktátora Benita Mussoliniho. "Podal mu ale levou ruku, protože pravou si zranil," upřesnil průvodce, jenž na závěr prohlídky neopomene připomenout dopady druhé světové války na Polsko, Česko, Rusko a další národy podle toho, odkud turisti přijeli.
Autor: