Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vleklý proces s Breivikem nudí soudce, hrají karty

Svět

  14:01
OSLO - Největší soudní proces v Norsku od druhé světové války, v němž se zodpovídá ze svých činů atentátník Anders Behring Breivik, vstoupil do osmého týdne a i pro některé z přítomných soudců již začíná být zřejmě poněkud dlouhý.

Znuděný soudce hrál solitaire (repro z videa)

Dnes byl jeden z přísedících, Ernst Henning Eielsen, přistižen norskou televizí NRK, jak během jednání hraje na počítači oblíbenou karetní hru solitaire.

Soudce z lidu Eielsen se této zábavě věnoval při výpovědi experta v oboru srovnávací religionistiky profesora Mattiase Gardella. Ten dnes svědčí v případu společně s historikem Nikolaiem Brandalem. Na závěr dnešního jednání by měl prostor k vyjádření dostat znovu i sám Breivik, který loni 22. července zabil při pumovém útoku na vládní budovy v centru metropole Osla a při střelbě na přilehlém ostrově Utöya 77 lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Dnešní den měl být před soudem zvlášť zajímavý, protože jako svědci obhajoby měli být předvoláni mimo jiné radikální muslimský duchovní mulla Krekar, který si odpykává pětiletý trest vězení za výhrůžky smrtí norským politikům a výzvy k sebevražedným atentátům v Iráku, a ultrapravicový protiislámský blogger Peder Nöstvold Jensen píšící pod přezdívkou Fjordman, kterého Breivik označil za svůj politický vzor.

Obhajoba ale na poslední chvíli oznámila, že tito svědci předvoláni nebudou. Fjordman žije od odhalení jeho identity krátce po atentátech v zahraničí a do Norska se prý nemá v úmyslu vracet.

Vzhledem k neúčasti zmíněných kontroverzních svědků tak nejvíce rozproudilo debaty dnešní přistižení soudce z lidu Eielsena, na jehož obrazovce deset minut před přestávkou na oběd byla podle deníku Verdens Gang evidentně vidět rozehraná partie solitairu s internetovým protihráčem na stránkách Goodsol.com.

Není to poprvé, co přísedící v Breivikově případu upoutali pozornost médií. Soudce z lidu Thomas Indrebö byl hned v druhý den procesu 17. dubna odvolán, protože loni bezprostředně po útocích na internetu napsal: "Trest smrti je v tomto případu jediný spravedlivý!!!" Soudci nakonec dospěli k názoru, že Indrebö není způsobilý podílet se na rozhodování senátu.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...