16. února 2018 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vojáci Turecka a USA mohou být v syrské Manbidži spolu, navrhuje Ankara

Američtí vojáci pozorují tureckou hranici nedaleko města Manbidž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američtí vojáci pozorují tureckou hranici nedaleko města Manbidž. | foto: Reuters

ANKARA/PRAHA Turečtí a američtí vojáci se mohou společně rozmístit v okolí syrského města Manbidž. Ankara to navrhla Washingtonu, řekl v pátek agentuře Reuters nejmenovaný turecký činitel. Ankara ale zároveň chce, aby se kurdské milice YPG stáhli do syrské oblasti východně od řeky Eufrat.

USA nabídku zvažují, prohlásil turecký činitel bez dalších podrobností. Podle něj přednesla Ankara svůj návrh americkému ministrovi zahraničí Rexi Tillersonovi, který je v Turecku na návštěvě.

Turecko nedávno pohrozilo, že jeho jednotky budou v Sýrii postupovat dál na východ, a to i na Manbidž ovládaný YPG. V okolí města je ale rovněž asi 2000 amerických vojáků. Ankara varovala Washington, aby jí nestál v cestě, Američané ale dali najevo, že v Manbidži zůstanou.

YPG působí v rámci arabsko-kurdské koalice SDF, jež se loni s podporou mezinárodní koalice v čele s USA významně podílela na boji proti radikální organizaci Islámský stát. Ankara však považuje YPG za teroristickou organizaci napojenou na kurdské separatisty v Turecku, chce ji vytlačit ze syrsko-tureckého pohraničí a obvinila USA, že této milici dodává těžké zbraně. Toto tvrzení ale Tillerson odmítl.

ČTK