130 let

JIhosúdánští vojáci (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Vojáci v Jižním Súdánu znásilňují ženy jako součást výplaty, varuje OSN

Svět
  •   13:07
ŽENEVA - Jihosúdánská vláda umožňuje svým vojákům nebo provládním milicím, aby jako součást výplaty znásilňovali ženy, a lidé podezřívaní z podpory opozice jsou mimo jiné upalováni zaživa, což se týká i hendikepovaných a dětí. Píše to OSN ve své zprávě, která v pátek byla zveřejněna v Ženevě. Stav lidských práv v této zemi, kde před dvěma lety vypukla občanská válka, podle dokumentu patří „k nejstrašnějším na světě“.

Znásilněné a opuštěné. Vojáci OSN se z ochránců změnili na sexuální predátory

„Hromadné znásilňování je užíváno jako nástroj zastrašování a válečná zbraň,“ řekl vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn, citovaný agenturou AFP. Je podle něj špatně, že situace v Jižním Súdánu „více či méně přestala být předmětem mezinárodní pozornosti“. Ve zprávě se rovněž hovoří o krádežích a rabování páchaném provládními silami.

Konflikt v Jižním Súdánu už vyhnal z domova statisíce lidí. Nyní obyvatelům...
Jihosúdánský prezident Salva Kiir (zcela vlevo) vítá svůj súdánský protějšek Umara Bašíra (zcela vpravo).

Zemí, která vznikla teprve v roce 2011 odtržením od Súdánu, zmítá od prosince 2013 konflikt, v němž proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Salvovi Kiirovi a povstalci věrní bývalému viceprezidentovi Riekovi Macharovi.

Střílejí pacienty na lůžku, popisují súdánskou válku Lékaři bez hranic

Násilnosti mají rovněž etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dinků, za Macharem Nuerové. V konfliktu zahynuly desetitisíce lidí, asi 2,2 milionu obyvatel je na útěku. V Jižním Súdánu působí zhruba 12 500 příslušníků mírových jednotek.

O tragédii Jižního Súdánu pojednává působivý snímek Ve stínu minulosti, uváděný v těchto dnech v rámci festivalu Jeden svět:

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás