Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královna Alžběta II. pozdravila davy lidí z balkonu. Slaví platinové jubileum

Svět

  11:50
V londýnském Whitehallu ve čtvrtek tradiční přehlídkou začaly čtyřdenní oslavy 70. výročí vlády královny Alžběty II. (96). Britská vláda po dobu oslav vyhlásila státní svátek a odhaduje, že napříč Británií a zeměmi britského Společenství národů se bude konat až dvě stě tisíc akcí.

Oslavy platinového jubilea začaly v jedenáct hodin vojenskou přehlídkou. Dva muži se ji pokusili narušit, když vyběhli zpoza bariér a lehli si před pochodující kapelu. Oba odvlekla policie.

Přehlídka tradičně končí, když nad ní přelétnou letadla Královského letectva (RAF). Královna s rodinou ji sleduje na balkóně Buckinghamského paláce. Večer pak budou v Británii i Commonwealthu zažehnuty signální ohně.

Kvůli oslavám do Británie z USA přiletěl také princ Harry s manželkou Meghan, synem Archiem a dcerou Lilibet, kterou její královská prababička uvidí vůbec poprvé.

Hlavní milníky

21. dubna 1926 – Narozena v Londýně.

12. prosince 1936 – Stala se následnicí trůnu po nečekané abdikaci krále Edwarda VIII. kvůli rozhodnutí oženit se s rozvedenou ženou. Na trůn nastupuje Alžbětin otec jako Jiří VI.

20. listopadu 1947 – Provdala se za vzdáleného bratrance Philipa Mountbattena, poručíka námořnictva původem z Řecka.

14. listopadu 1948 – Narodil se jí první syn Charles. Královský pár měl později ještě tři další děti: Annu, Andrewa a Edwarda.

6. února 1952 – Ve věku 25 let nastoupila na trůn po smrti svého otce Jiřího VI., který zemřel na rakovinu plic ve věku 56 let. Její korunovace ve Westminsterském opatství se uskutečnila 2. června 1953.

1982 – Poprvé za 450 let se britský panovník, hlava anglikánské církve, setkává s hlavou římskokatolické církve, papežem Janem Pavlem II. Královna též vzdala poctu britským silám v kontroverzním vánočním poselství po válce Británie s Argentinou o Falklandy.

1992 – Podle královny „annus horribilis“. Tři z jejích dětí opustily své protějšky a hrad Windsor zachvátil ničivý požár.

1994 – Historická návštěva královny Alžběty II. v Rusku.

31. srpna 1997 – Královna byla kritizována za svou zdrženlivou reakci, v rozporu s emocemi národa, po smrti oblíbené princezny Diany.

6. února 2002 – Zlaté jubileum. Devátého února umírá sestra Alžběty II., princezna Margaret, ve věku 71 let, 30. března umírá Alžběta, královna matka, ve věku 101 let.

6. února 2012 – Diamantové jubileum. Královna zahajuje letní olympijské hry.

9. září 2015 – Stala se nejdéle vládnoucím panovníkem na britském trůnu v dějinách.

9. dubna 2021 – Ve věku 99 let zemřel její milovaný choť, princ Philip.

6. února 2022 – Dosáhla platinového jubilea (70 let na trůnu), které se bude slavit od 2. do 5. června.

Čtyřdenní oslavy

V pátek se bude v katedrále svatého Pavla v Londýně konat bohoslužba k vyjádření díků za sedmdesátiletou vládu královny, během níž mimo jiné zazní skladba Judith Weirové, královniny hudební mistryně.

V sobotu vystoupí hudební hvězdy z celého světa včetně kapely Queen s Adamem Lambertem, zpěvačkou Aliciou Keys, operního pěvce Andrey Bocelliho nebo kapely Duran Duran. Poslední vystupující bude americká zpěvačka Diana Rossová.

Koncert se bude konat na kruhovém pódiu u památníku královny Viktorie v Londýně a zúčastní se ho přes 22 tisíc lidí včetně členů armády, poskytovatelů základních služeb, dobrovolníků i členů charit.

Čtyřdenní oslavy v neděli uzavře Platinová jubilejní slavnost. K vidění a poslechu na ní budou tisíce vystupujících z Británie a Commonwealthu, včetně akrobatů a tanečníků, ale i psů corgiů, které má královna v oblibě, a model draka o velikosti dvoupatrového autobusu.

Oslavy ovšem otevírají nejen v britské společnosti otázku monarchistického zřízení země, které především mezi mladší generací ztrácí na popularitě. Jeho kritikové poukazují například na problematickou koloniální minulost monarchie či britské elitářství.

Oslavy jubileí

Alžběta II. je nejdéle vládnoucí britskou královnou a ve svých 96 letech i nejstarším vládnoucím panovníkem v současnosti na světě. Jako královna navštívila přes 100 zemí, zažila už 14 premiérů, udělila „královský souhlas“ asi se 4 000 zákony a britským občanům rozeslala přes milion gratulací k dlouhověkosti nebo výročí svatby.

Oslavy výročí vlády královny jsou již tradičně velkolepou událostí, na níž ministerstvo financí letos vyčlenilo v přepočtu 810 milionů korun a královna se podle průzkumů těší většinové přízni britské veřejnosti.

Oslavy jsou v pořadí už devátou akcí tohoto druhu v Británii od roku 1809, kdy se slavilo zlaté jubileum krále Jiřího III. Tyto oslavy lemují historická výročí vlády britských panovníků, jsou jakýmisi svědky vývoje britské monarchie.

Královna Alžběta II. a královna Viktorie obě slavily stříbrné, zlaté a diamantové jubileum u příležitosti 25., 50. a 60. výročí na trůnu. Po 70 letech vlády bude královna Alžběta II. první, která oslaví i jubileum platinové.

Stříbrné jubileum (1977)

Prvních 25 let vlády Alžběty II. provázelo v Británii tolik různých změn, jak prohlásila panovnice v parlamentu. „Už nejsme imperiální mocností a uvědomili jsme si, co to znamená pro nás samotné a vztahy se zbytkem světa,“ dodala.

Vstup země do Evropských společenství (předchůdce EU) označila za nejvýznamnější rozhodnutí své vlády.

U příležitosti svého prvního jubilea královna objela Británii a země Commonwealthu. V Londýně se shromáždil milion lidí, aby ji zahlédl v kočáře. Britové tuto událost slavili pouličními slavnostmi, které představovaly jakýsi světlý bod v jinak politicky a ekonomicky velmi obtížné době, poznamenané ekonomickým poklesem a sociálními konflikty. Punková skupina Sex Pistols oslavy trochu pokazila se svou písní God Save The Queen, ve které monarchii označila za fašistický režim, což byla první veřejná urážka tohoto zřízení.

Zlaté jubileum (2002)

Půlstoletí na trůnu oslavila královna koncertem v buckinghamských zahradách. Vrcholem oslav se stal kytarista rockové skupiny Queen Brian May, který hrál hymnu God Save the Queen na střeše Buckinghamského paláce. Na hlavní třídě Mall, vedoucí k paláci, se shromáždil milion lidí, aby se účastnil oslav. Tato masová demonstrace přízně veřejnosti znamenala povzbuzení pro královnu, které pár měsíců předtím zemřely její matka, královna Alžběta, a také sestra, princezna Margaret. A předcházející 90. léta také nebyla pro panovnici snadnou dobou, musela čelit třem královským rozvodům, požáru na hradě Windsor, a také smrti princezny Diany.

Alžběta II. se královnou stát původně neměla. Britové poprvé v historii slaví platinové výročí panovníka na trůně

Během prodlouženého červnového víkendu před 20 lety se po celé Británii organizovaly hudební slavnosti. Královnini vnuci, William a Harry, se poprvé objevili na veřejnosti po boku své budoucí tchyně Camilly.

„Těchto 50 let bylo zcela obdivuhodných v každém směru,“ prohlásila královna. „Byly lepší a horší časy, ale všichni, kdo si pamatují situaci po šesti dlouhých válečných letech, mohou obdivovat pozoruhodné změny, které se od té doby udály. Myslím, že se můžeme ohlédnout zpátky a být hrdí,“ dodala.

Diamantové jubileum (2012)

Dovršení šedesáti let panovnice na trůnu provázely okázalé oslavy, Alžběta II. cestovala po všech koutech Británie, zatímco další členové královské rodiny navštívili země Společenství. Součástí oslav na začátku června byla slavnostní přehlídka na Temži, shromáždění při svíčkách a koncerty. Po Temži plulo asi tisíc lodí v rámci námořní přehlídky, první za 350 let. Ze břehů řeky je sledovalo asi 1,2 milionu lidí, navzdory tomu, že lilo jako z konve. Před Buckinghamským palácem vystoupili Kylie Minogue, Robbie Williams, Elton John, Stevie Wonder, Ed Sheeran a Paul McCartney.

Královna se objevila na balkonu v doprovodu Charlese a jeho rodiny. „Prodlužuji svůj závazek sloužit britskému národu,“ napsala Alžběta II. v krátkém a obřadném poselství národu.

Ale za olympijských her v Londýně, které se uskutečnily nedlouho poté, královna neváhala „znevážit“ své image v krátkém videoklipu s Jamesem Bondem, který se stal senzací slavnostního zahájení olympiády. Alžběta II. tehdy podle filmařů předvedla při svém hereckém debutu profesionální výkon a natočila scénu na první záběr.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat