5. února 2018 7:44, aktualizováno 6. 2 6:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volba prezidenta na Kostarice. První kolo ovládl pastor a moderátor Alvarado

Kandidát na kostarického prezidenta Fabricio Alvarado podle předběžných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na kostarického prezidenta Fabricio Alvarado podle předběžných... | foto: ČTK

SAN JOSÉ/PRAHA Z nedělního prvního kola prezidentských voleb na Kostarice vyšel vítězně evangelický pastor, zpěvák a moderátor Fabricio Alvarado Muňoz. Jako druhý skončil bývalý centristický ministr Carlos Alvarado Quesada. Protože žádný z 13 z kandidátů po sečtení téměř všech hlasů nezískal dostatečnou většinu, uskuteční se 1. dubna druhé kolo.

Po sečtení 94 procent hlasů vede Alvarado Muňoz, pro nějž se rozhodlo 24,9 procenta hlasujících. Bývalý ministr práce a zástupce vládní strany Alvarado Quesada má podporu 21,7 procenta voličů, uvedla agentura AP. Protože nikdo nedosáhl zákonem stanovené hranice 40 procent hlasů, postupují do závěrečného duelu oba jmenovci.

Pastor nepodporuje práva homosexuálů

Kampaň výrazně poznamenal spor o sňatky osob stejného pohlaví. Preference třiačtyřicetiletého pastora podle agentury Reuters raketově vzrostly, když Fabricio Alvarado kritizoval rozhodnutí meziamerického soudu pro lidská práva, který Kostariku vyzval, aby umožnila homosexuálním párům uzavírat občanské sňatky, adoptovat děti a dopřála jim stejná práva jako heterosexuálním dvojicím. Carlos Alvarado se naopak jako jediný z uchazečů o úřad hlavy státu pro sňatky osob stejného pohlaví veřejně vyslovil.

V latinskoamerických zemích homosexuálové často čelí diskriminaci nebo i násilí, připomněla agentura AFP.

Na Kostarice žije 3,3 milionu lidí, kteří se většinou považují za konzervativce. Většina obyvatel je římskokatolického vyznání, ale v zemi roste počet evangelíků. Proti sňatkům osob stejného pohlaví jsou podle průzkumů veřejného mínění dvě třetiny obyvatel.

V zemi dlouho fungoval systém dvou stran. Kostarika se těší větší stabilitě než většina ostatních zemí v politicky neklidném regionu Střední Ameriky.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.