5. února 2018 7:44, aktualizováno 6. 2 6:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volba prezidenta na Kostarice. První kolo ovládl pastor a moderátor Alvarado

Kandidát na kostarického prezidenta Fabricio Alvarado podle předběžných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidát na kostarického prezidenta Fabricio Alvarado podle předběžných... | foto: ČTK

SAN JOSÉ/PRAHA Z nedělního prvního kola prezidentských voleb na Kostarice vyšel vítězně evangelický pastor, zpěvák a moderátor Fabricio Alvarado Muňoz. Jako druhý skončil bývalý centristický ministr Carlos Alvarado Quesada. Protože žádný z 13 z kandidátů po sečtení téměř všech hlasů nezískal dostatečnou většinu, uskuteční se 1. dubna druhé kolo.

Po sečtení 94 procent hlasů vede Alvarado Muňoz, pro nějž se rozhodlo 24,9 procenta hlasujících. Bývalý ministr práce a zástupce vládní strany Alvarado Quesada má podporu 21,7 procenta voličů, uvedla agentura AP. Protože nikdo nedosáhl zákonem stanovené hranice 40 procent hlasů, postupují do závěrečného duelu oba jmenovci.

Pastor nepodporuje práva homosexuálů

Kampaň výrazně poznamenal spor o sňatky osob stejného pohlaví. Preference třiačtyřicetiletého pastora podle agentury Reuters raketově vzrostly, když Fabricio Alvarado kritizoval rozhodnutí meziamerického soudu pro lidská práva, který Kostariku vyzval, aby umožnila homosexuálním párům uzavírat občanské sňatky, adoptovat děti a dopřála jim stejná práva jako heterosexuálním dvojicím. Carlos Alvarado se naopak jako jediný z uchazečů o úřad hlavy státu pro sňatky osob stejného pohlaví veřejně vyslovil.

V latinskoamerických zemích homosexuálové často čelí diskriminaci nebo i násilí, připomněla agentura AFP.

Na Kostarice žije 3,3 milionu lidí, kteří se většinou považují za konzervativce. Většina obyvatel je římskokatolického vyznání, ale v zemi roste počet evangelíků. Proti sňatkům osob stejného pohlaví jsou podle průzkumů veřejného mínění dvě třetiny obyvatel.

V zemi dlouho fungoval systém dvou stran. Kostarika se těší větší stabilitě než většina ostatních zemí v politicky neklidném regionu Střední Ameriky.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.