10. září 2018 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby moskevského starosty opět vyhrál Putinův spojenec Sobjanin, získal 70 procent hlasů

Starostou ruské metropole Moskvy bude nadále blízký spolupracovník prezidenta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starostou ruské metropole Moskvy bude nadále blízký spolupracovník prezidenta... | foto: ČTK

MOSKVA Starostou ruské metropole Moskvy bude nadále blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Sergej Sobjanin. Rozhodly o tom nedělní volby, v nichž získal 70 procent hlasů a mandát získal už potřetí. Informovala o tom v pondělí ráno agentura TASS s odvoláním na výsledky po sečtení 99 procent hlasů.

Místní volby různých úrovní se ve druhý den uplynulého víkendu konaly v 80 regionech Ruska. V jejich rámci volili také Moskvané svého starostu. Podle údajů agentury TASS Sobjanina podpořilo 70,02 procenta hlasujících voličů. Druhý skončil s propastným odstupem komunistický kandidát Vadim Kumin, který dostal jen 11,44 procenta hlasů.

Jak se však očekávalo, volební účast byla v ruské metropoli nízká - jen 30,36 procenta. Při předchozích volbách moskevského starosty 8. září 2013, kdy rovněž zvítězil Sobjanin, přišlo k hlasovacím urnám také jen 32,07 procenta.

Neoficiální výsledy podle agentury Interfax nepřinesly žádná překvapení, celkovým vítězem komunálních voleb se stalo vládní hnutí Jednotné Rusko. Ve 22 z 26 regionů, kde se rozhodovalo o obsazení postu gubernátora, bylo o vítězi rozhodnuto už v prvním kole.

Druhé kolo čeká voliče v Přímořském a Chabarovském kraji na ruském Dálném východě, ve Vladimirské oblasti a v Chakaské autonomní republice na jihu Sibiře. V těchto regionech se zástupcům Jednotného Ruska úspěšně postavili kandidáti komunistů a nacionalistů. Kromě nich zaznamenala dílčí úspěchy i regionální politická hnutí.

Podle předsedkyně ústřední volební komise Elly Pamfilovové se hlasování uskutečnilo velmi klidně, informací o porušení volebních procedur bylo málo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz