Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volby na Slovensku: V Bratislavě Fico 'prohrál'

Slovensko

  7:00
BRATISLAVA - Slovenská volební sobota odstavila vládní strany od moci, v celé zemi drtivě zvítězil Róbert Fico a jeho strana Směr-sociální demokracie. V metropoli ale voliči více podpořili strany odcházející středopravicové vlády.

Předseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. foto: Reuters

Tiskové agentury a média z celého světa ohlašují zřetelné vítězství Ficových socialistů a referují o drtivé porážce bývalých vládních stran a pravice jako takové. Růže ve znaku Ficovy partaje tedy zaplavila města od česko-slovenského pomezí až po hranici s Ukrajinou.

Výsledky slovenských parlamentních voleb
Smer-SD44,4 %83 mandátů
KDH8,8 %16 mandátů
OlaNO8,6 %16 mandátů
Most-Híd6,9 %13 mandátů
SDKÚ-DS6,1 %11 mandátů
SaS5,9 %11 mandátů

Jak ale vyplývá z čerstvě zveřejněných dat slovenského statistického úřadu, ve dvou okresech úspěch zaznamenala končící vládní formace. Hlavní město Bratislava a blízký okres Senec se slovenskému průměru vymyká. Ačkoli první místo obsadil Fico, lidé zde volili spíše pravicově a kdyby se ostatní strany spojily, tak Ficův Směr porazily. Přehlednou infografiku naleznete na partnerském serveru SME.sk.

Radičová odchází, Dzurinda nebude předsedou

Zatímco Směr-SD získal v hlavním městě 30,69 procenta, strany vládní koalice vedené premiérkou Ivetou Radičovou, SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd, dosáhly souhrnného výsledku 46 procent. V okrese Senec získaly přibližně 45 procent a Směr-SD 27,68 procenta.

Celostátně ovšem vládní strany na popularitě ztratily a tak krátce po volbách klíčové persony staré vládní garnitury ohlašují odchod z politiky. Již před volbami deklarovala záměr stáhnout se z politického života premiérka Iveta Radičová, v pondělí se k obdobnému kroku rozhodl i ministr zahraničí a předseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Nebude obhajovat předsednický post, mandát poslance slovenské Národní rady si však ponechá.

Maďaři preferovali své krajany

Volební mapa Slovenska také znovu poukázala na národnostní dělení slovenské společnosti. Maďarská menšina žijící převážně v jižních okresech při hranici s Maďarskem, volila odlišně od většinové společnosti.

V sedmi příhraničních okresech - Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Galanta, Šal´a, Rimavská Sobota a Rožňava - dostaly volební hlasy především maďarské národní strany.

Například v Dunajské Stredě zvítězila maďarská strana Most-Híd s výsledkem 43,88 procenta, druhá strana v pořadí, Strana maďarskej koalície, obdržela 39,55 procenta. V Komárně si pak stejné strany připsaly 31,16, respektive 41,78 procenta.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!