Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Volby na Slovensku: souboj 'protigorilích' stran

Slovensko

  7:00
BRATISLAVA - Slováci dnes v předčasných volbách volí parlament. Podle předvolebních výzkumů je jisté jen jedno: do parlamentu se dostane Směr Roberta Fica a Křesťanskodemokratické hnutí. Skandál, který vypukl kvůli spisu Gorila, se snaží využít nová politická uskupení. Ta se ale do Národní rady nemusí vůbec dostat.

Na protesty Gorila v Bratislavě se sešly tisíce lidí. 3.2.2012 foto: FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Obrovská vlna naštvanosti, která se v minulých týdnech přehnala Slovenskem, výrazně ubrala na popularitě dosavadní hlavní straně vládní koalice Slovenské demokratické a křesťanské unii (SDKÚ). Je však velkou otázkou, zda se na „protikorupční vlně“ dokázalo zrodit něco, co by mohlo nějak výrazněji a dlouhodoběji ovlivnit slovenskou politiku. „Nové strany, no to nevím. Moc jim nevěřím. Asi spíše nepůjdu volit,“ říká mi v předjarně zasněžené Bratislavě student Martin Zajac.

A takových Slováků je většina, volební účast by podle odhadů mohla v zítřejších předčasných parlamentních volbách poprvé poklesnout na 45 procent, což by bylo nejméně v historii samostatného Slovenska. Ve hře o překročení pětiprocentní hranice vstupu do parlamentu jsou v této chvíli jen dvě „nové“ strany.

Obyčejní lidé a strana s názvem 99%. Obě strany sice míří na voliče znechucené korupcí a nedůvěřující zavedeným politickým stranám, ale ještě před volbami se obě dokázaly do značné míry samy znevěrohodnit v očích velkého množství voličů.

Strana 99% je velkou částí novinářů od samého počátku pokládána za „podnikatelský projekt“, podobný českým Věcem veřejným. Podle části slovenských novinářů to bylo právě toto uskupení nebo lidé kolem něj, kdo stojí za zveřejněním korupčního spisu Gorila na americkém internetovém serveru. Zakladatel a hlavní sponzor strany Ivan Weiss to však popřel. Není to však jediný sporný moment. Ještě před oficiálním začátkem předvolební kampaně strana nasadila své šoty do slovenských televizí.

Předvolební průzkumy dávají jistotu parlamentu jen Směru a Křesťanskodemokratickému hnutí

Televize sice dostaly pokuty, ale protože strana 99% zaplatila za odvysílání obrovské částky, spokojené byly jak televize, tak strana. Ta se i díky této reklamě dostala rychle do průzkumů veřejného mínění a přes pětiprocentní hranici vstupu do parlamentu.
Jenže ani pět procent hlasů neznamená, že by strana musela v parlamentu být. Po celém Slovensku totiž běží rozsáhlá policejní akce, která má prověřit pravost podpisů na arších, kde nejméně deset tisíc lidí musí podpořit vznik strany. Policejní prezident Jaroslav Spišiak nechal prověřit věrohodnost podpisů a už první kontroly ukázaly tisíce podvodů. Patnáct tisíc podpisů, které strana předložila, proto nemusí vůbec stačit.

Weiss říká, že archy s falešnými podpisy musel někdo podstrčit. „Je to široké spiknutí, jak nejen zdiskreditovat 99%, ale vytvořit si i zadní vrátka pro zpochybnění voleb v případě, že nedopadnou pro gorily dobře,“ uvedl Weiss před novináři.

Policejní prezident Spišiak chce výsledek prověřování oznámit ještě před volbami, na což mu zbývá už pouze jeden den. Místo o levicověpopulistickém programu strany, jejíž hlavní heslo zní Toto je naše chvíle!, se tak diskutuje hlavně o tom, zda vůbec strana bude moci být volena a co se bude dít, když se zjistí, že podpisy skutečně získala primitivním podvodem.

Matovič miluje detektor lži
Na podobné „protigorilí“ vlně se snaží zaujmout voliče i strana Obyčejní lidé poslance Igora Matoviče. Matovič a několik jeho lidí se dostalo do minulého parlamentu na kandidátce strany Svoboda a Solidarita (SaS), když je preferenční hlasy posunuly z konce kandidátky na volitelná místa.

Matovič však svoji stranu vede velmi podivným způsobem, několik výrazných osobností vyškrtl z kandidátky, včetně nejznámějšího slovenského disidenta Františka Mikloška, kvůli tomu, že odmítly podstoupit zkoušku z „nekorupčnosti“ na detektoru lži. Sám však testem téměř neprošel, a to přesto, že si upravil otázky. Ve vládě Matovič platil za nejméně seriózního partnera, když pod často absurdními podmínkami bortil vládní většinu. Spolu s Richardem Sulíkem a jeho Svobodou a solidaritou ( SaS) také způsobil pád vlády, předtím neváhal hrát i na nacionalistickou protimaďarskou kartu.

Sympatie voličů si chce Matovič získat i rozdáváním triček před volebními místnostmi. „Budou to trička všem mladým voličům, bez ohledu na toho, koho budou volit,“ odmítá bohatý podnikatel Matovič podezření, že půjde o voličkou korupci. I Obyčejní lidé mají v průzkumech kolem 5 procent hlasů a naději, že se dostanou do parlamentu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!