5. května 2010 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby na Slovensku: Slotova strana láká voliče rasistickým billboardem

Billboard Slovenské národné strany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard Slovenské národné strany | foto: Tomáš Benedikovič, SME.sk

BRATISLAVA/PRAHA Vládní populistická Slovenská národná strana (SNS) Jána Sloty se před blížícími parlamentními volbami rozhodla nalákat voliče billboardem, který využívá stereotypy o Romech. Plakáty znázorňují potetovaného Roma s nadváhou a se zlatým řetězem na krku. To vše doplňuje slogan Abychom nekrmili ty, co nechtějí pracovat.

Politici ze strany v billboardech rasismus nevidí. Místopředsedkyně Anna Belousovová tvrdí, že rozhodně nejsou protirasistické a protiromské. "Vycházíme ze statistik, že Cikáni nejvíc odčerpávají ze sociálního systému a nechtějí pracovat," řekla serveru Sme.sk, jenž o případu informuje. V jakých statistikách se to dočetla ale neprozradila.

Vládní zplnomocněnec pro romské komunity Ľudovít Galbavý v plakátech rasismus vidí. Tvrdí, že taková rétorika a symbolika přispěla k rozpoutání druhé světové války. Místopředseda vlády pro menšiny Dušan Čaplovič se k případu odmítl vyjádřit.

Ján Slota

Předseda SNS je znám svými kontroverzními výroky. Nedávno například řekl, že homosexualita je nemoc a kdyby se stala normou, Slováci by prý do dvou generací vymřeli. Velmi nevybíravě se vyjadřuje i k maďarské menšině na Slovensku.

O tom, jak předvolební reklama vznikla a kdo je osoba na billboardě, strana mlčí. "Tyto dokumentární materiály odrážejí část reality na Slovensku, kterou je třeba změnit. Zneužívání sociálního systému je nutné modifikovat, aby si ho ti, co zneužívají dávky, museli odpracovat," reagoval Dušan Strauss z tiskového oddělení SNS na otázku o původu fotografie s Romem, která se stala podkladem pro billboard. Fotografie ovšem příliš dokumentárně nepůsobí. Vypadá jako dodatečně upravovaná a pohrává si se stereotypy o Romech. Zlatý řetěz a tetování jsou pravděpodobně do obrazu dodatečně přidány.

Právnička občanského sdružení Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová řekla, že SNS vsadila na prvoplánový populismus s cílem "přiživit se na protiromských náladách ve společnosti".  Bilboardy jsou podle ní na hranici zákona a sdružení proto zvažuje podání trestního oznámení.

Voličská podpora SNS má podle průzkumů veřejného mínění značně kolísavou tendenci. Podle některých strana nepřekročila ani pětiprocetní hranici volitelnosti, takže se do parlamentu nakonec nemusí dostat.

mtrMiluše Trefancová