Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Hongkongu jasně ovládli prodemokratičtí kandidáti, naznačuje první sčítání hlasů

Sčítání hlasů v místních hongkongských volbách. Po prvních hodinách sčítání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sčítání hlasů v místních hongkongských volbách. Po prvních hodinách sčítání... | foto: ČTK

Hongkong  Po prvních hodinách sčítání hlasů odevzdaných v nedělních místních volbách v Hongkongu výrazně vedou prodemokratičtí kandidáti. Podle informací hongkongského listu South China Morning Post si dosud zajistili 169 ze 452 přímo volených křesel v 18 místních radách. Táboru propekingských kandidátů zatím připadlo jen 22 křesel, napsal hongkongský list.

Ten také už o něco dříve informoval, že volební účast v nedělních místních volbách v Hongkongu dosáhla rekordních 71,2 procenta. Hlasovalo zhruba 2,94 milionu voličů, oznámil podle deníku šéf volební komise Barnabus Fung.

Už v daném okamžiku si tak prodemokratičtí kandidáti zajistili více křesel, než měli dosud. Propekingský tábor, který dosud zastával zhruba tři čtvrtiny postů v místních radách, naproti tomu zatím zaznamenává výrazné ztráty.

Nezávislí kandidáti zatím získali osm křesel. Spočíst ještě zbývá 252 křesel v místních radách.

V Hongkongu začaly místní volby. Podle tiskových agentur je zájem voličů o...
Lidé v Hongkongu stojí frontu do volebních místností. Zájem voličů o hlasování...

Účast v nedělním hlasování velmi výrazně překonala minulý rekord z roku 2015, kdy hlasovalo 47,01 procenta registrovaných voličů.

Nedělní volby jsou všeobecně považovány za test obliby správkyně Carrie Lamové, jejíž pozicí už téměř půl roku otřásají prodemokratické protesty. V současné době převládají v místních radách politici naklonění centrální vládě v Pekingu. Prodemokratický tábor ovšem tentokrát dbal na to, aby ve všech volebních okrscích měl na rozdíl od minulého období svého uchazeče.

Jasný signál pro Peking, hodnotí agentura

Mimořádným zájmem o nedělní volby dali obyvatelé Hongkongu jasně najevo svou touhu po skutečné demokracii a politických změnách a vyslali zároveň jasný signál Pekingu, napsala agentura DPA. Pozorovatelé proto označují volby za referendum o tom, zda mlčící většina po téměř šesti měsících nepřestávajících protestů stále ještě stojí za protivládním hnutím.

„Volby jsou pro nás poslední možností vyjádřit svůj názor. Většina protestů byla vládou zakázána,“ řekl novinářům 26letý bankovní úředník poté, co odevzdal svůj hlas. „Při minulých volbách byli v našem okrsku jen propekingští kandidáti. Tentokrát je tam i jedna demokratická kandidátka. Něco se změnilo,“ dodal.

Třicátník Jason čekal ve frontě před volební místností přes hodinu, než mohl odevzdat hlas. „Byl bych čekal i déle. Chceme demokracii a konec policejního násilí,“ uvedl.

Pokud nedělní hlasování přinese úspěch prodemokratických kandidátů, podpoří to požadavky demonstrantů, kteří už měsíce varují před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Aktivisté rovněž žádají plně svobodné volby správce Hongkongu a také nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

Dominik Vodička a Veronika Khek Kubařová - vítězové 10. ročníku taneční soutěže... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

Sandra Flemrová (Plzeň, 2. prosince 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...