Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby v Řecku ovládli levicoví radikálové ze Syrizy. Premiér uznal porážku

První výsledky předpokládají drtivé vítězství radikálně levicového hnutí Syriza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První výsledky předpokládají drtivé vítězství radikálně levicového hnutí Syriza | foto: Reuters

ATÉNY Levicová opoziční strana SYRIZA je zřejmě jasným vítězem předčasných parlamentních voleb v Řecku. Ukazují to předběžné výsledky po sečtení zhruba poloviny hlasů. SYRIZA podle nich dostala 35,9 procenta hlasů, vládní konzervativci pak 28,3 procenta, uvedlo řecké ministerstvo vnitra.

Odstupující premiér Antonis Samaras už porážku uznal. Do parlamentu se dostalo ještě dalších pět stran.

Že se formaci SYRIZA podaří získat absolutní většinu ve 300členném parlamentu, se ovšem zdá být stále méně pravděpodobné. Podle údajů ministerstva by jí podle dosud sečtených hlasů připadlo 148 křesel, k sestavení jednobarevné vlády by jich ale předseda strany Alexis Tsipras potřeboval 151. Podle řeckého volebního systému získává vítěz voleb jako bonus padesát křesel.

Premiér Antonis Samaras už Tsiprasovi v telefonickém rozhovoru k vítězství ve volbách pogratuloval a podle médií uznal i volební porážku své strany. V proslovu na závěr volebního dne uvedl, že respektuje rozhodnutí řeckého lidu. Jeho strana Nová demokracie chce prý hrát nyní roli garanta evropského kurzu země.

Vítězství krajně levicové strany SYRIZA se očekávalo, i když vysoký byl těsně...
Podle prvních odhadů volilo stranu Nová demokracie současného řeckého premiéra...
Radost ve volebním táboře levicové opoziční strany SYRIZA.
Podporovatelé strany Nová demokracie současného premiéra Antonise Samarase....

SYRIZA usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce s nimi vyjednat řadu úlev. Voliči této politické strany se rekrutují hlavně z lidí, kteří jsou již unaveni z drakonických úsporných opatření a na které ekonomické problémy doléhají nejvíce. Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od té doby zemi drží nad vodou zahraniční věřitelé, což je Evropská centrální banka, Evropská komise a Mezinárodní měnový fond.

Řecko už od věřitelů dostalo ve dvou kolech asi 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Státní dluh Řecka dosahuje asi 320 miliard eur (8,9 bilionu Kč) a je druhý největší na světě za Japonskem. Tsipras už dříve naznačil, že se bude snažit s věřiteli dohodnout odpis většiny dluhu, i když partneři Řecka v čele s Německem dali jasně najevo, že na takový požadavek nehodlají přistoupit.

Na třetím místě se v předčasných volbách prozatím umístila krajně pravicová strana Zlatý úsvit s 6,3 procenta hlasů. „Jasné třetí místo“ si už na Twitteru pochvaloval i předseda strany Nikos Michaloliakos. Na výsledky své strany ve volbách reagoval z vyšetřovací vazby, kde je spolu s dalšími členy Zlatého úsvitu kvůli obvinění z příslušnosti ke zločinecké organizaci.

Středová proevropská strana Potami (Řeka) oslovila 5,8 procenta voličů. Tříprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného sboru překročili ještě s 5,4 procenta hlasů komunisté, se 4,8 procenta socialisté a 4,7 procenta strana Nezávislí Řekové, o které se hovoří jako o možném koaličním partnerovi strany SYRIZA.

Volební porážku už přiznal i předseda socialistické strany PASOK a dosavadní ministr zahraničí Evangelos Venizelos. Ve svém proslovu k voličům uvedl, že mu bylo ctí sloužit své zemi. Třetí místo pro Zlatý úsvit označil za „špatné znamení“.

Pod hranicí nutnou pro vstup do parlamentu naopak zůstala strana bývalého socialistického premiéra Jorgose Papandrea. Hlas jí dalo jen 2,5 procenta voličů.

,

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...