Volby v Zimbabwe: Mugabe nebo Mugabe

  10:36
HARARE - V Zimbabwe začaly ostře sledované volby s jediným kandidátem - současným prezidentem Robertem Mugabem. Opoziční předák Morgan Tsvangirai ze souboje odstoupil kvůli tomu, že Mugabeho příznivci zabíjeli a napadali stoupence opozičního tábora. Světoví státníci násilí odsoudili a již předem avizovali, že vládu vzešlou z těchto voleb neuznají.

Zimbabwe vybírá prezidenta: na výběr jen Mugabe. | foto: ČTK

Představitelé sedmi nejrozvinutějších států a Ruska (G8) na závěr svého
dnešního jednání v japonském Kjótu odsoudili násilí páchané příslušníky
Mugabeho režimu a pořádání voleb s jediným kandidátem. Zdůraznily také, že výsledky březnových voleb, v nichž Tsvangirai Mugabeho porazil, ale podle volební komise nezískal potřebnou nadpoloviční většinu, musejí být
respektovány.

Condoleezza Riceová oznámila, že Spojené státy chtějí situaci v Zimbabwe
projednat v Radě bezpečnosti OSN, aby mohla být přijata vhodná opatření.

Šéf opozice Tsvangirai ráno vyzval voliče, aby pokud možno nehlasovali.
Bude-li však pro ně neúčast ve volbách znamenat ohrožení, mají se podle něj do volebních místností dostavit a hlasovat pro něj nebo lístek znehodnotit.

Volební komise Tsvangiraiovo odstoupení z boje oficiálně nepřijala a na
lístcích stále figuruje Mugabeho i jeho jméno. Dnešní volební den je podle Tsvangiraie pro Zimbabwe tragický a lidé prý budou k odevzdání hlasů nuceni násilím. "Dnes to nejsou volby. Dnes je den ponížení a hanby, další tragický den v historii našeho národa," uvedl Tsvangirai v ranním otevřeném dopise.

Ve čtvrtečním rozhovoru pro portugalskou rozhlasovou stanici Renascença řekl, že na volby budou dohlížet armádní jednotky, které budou zastrašovat voliče. Zimbabwská policie obvinila pět příznivců opozičního Hnutí pro
demokratickou změnu (MDC), že měli v úmyslu podpálit volební místa a
narušit tak hlasování. Viníci se prý přiznali.

Opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) chtělo prosadit odklad druhého kola, ale Mugabe na to nepřistoupil. Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) zpochybňuje důvody, jež vedly Tsvangiraie k odstoupení, a tvrdí, že mnoho násilností vyvolala opozice. Podle opozičních údajů při nich zahynulo asi 90 lidí a 200.000 Tsvangiraiových příznivců muselo uprchnout ze svých domovů.

Volební právo má téměř šest z třinácti milionů Zimbabwanů. Parlamentní volby a první kolo prezidentských voleb se konaly souběžně 29. března. ZANU-PF v nich poprvé v historii ztratil parlamentní většinu. V dolní komoře parlamentu získal 97 z 210 mandátů, Tsvangiraiovo Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) jich obdrželo 99. Pro Mugabeho podle oficiálních výsledků v březnu hlasovalo 43 procent voličů, pro Tsvangiraie téměř 48 procent. Opozice ale tvrdí, že Tsvangirai získal 50,3 procenta hlasů, což by znamenalo, že byl zvolen už v prvním kole. Tsvangirai stejně jako mnoho afrických i západních vlád nehodlá dnešní volební výsledek uznat.