Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volby vyhrál Robert Fico s 29 procenty. Ztratil většinu, bodovali extrémisté

Evropa

  7:31aktualizováno  10:07
BRATISLAVA - Sobotní parlamentní volby na Slovensku nejspíš vyhrála dosavadní vládní strana Směr-SD premiéra Roberta Fica s necelými 29 procenty hlasů, což ale znamená výrazné oslabení oproti minulým volbám i oproti předvolebním průzkumům. Vyplývá to z dílčích výsledků z bezmála 90 procent volebních místností, jak je v noci na neděli zveřejnil Statistický úřad SR.

Slovenský premiér a předseda strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico. foto: ČTK

Směr ve volbách přišel o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. V nové sněmovně má mít podle předběžných přepočtů třetinu ze 150 křesel. Fico nicméně oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě potrvá delší čas, než bylo dosud zvykem.

Výsledky voleb na Slovensku

Parlamentní volby 2016

Smer SD
28,3
SaS
12,1
Ol'ANo NOVA
11,0
SNS
8,6
Naše Slovensko
8,0
Sme Rodina
6,6
Most
6,5
Sieť
5,6
KDH
4,9

Fico ztratil většinu, v parlamentu i extremisti, ukazují první odhady voleb na Slovensku

V novém parlamentu bude podle těchto výsledků, které ještě nejsou zcela definitivní, zastoupeno osm stran. Těsně pod pětiprocentním volebním se zřejmě ocitly dvě strany z dosavadní rozdrobené pravicové opozice: Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské komunity (SMK) O druhou a třetí příčku se v průběžných výsledcích přetahuje liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) s pravicovým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - NOVA; zatím mají 11,4 procenta, respektive 10,7 procenta hlasů, což by mohlo podle serveru DenníkN.sk znamenat 20, respektive 19 mandátů.

První povolební slovenská debata na serveru HNonline.sk:

Následuje Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly, krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko (8,3 procenta a 14 mandátů), Most-Híd (6,6 procenta a 12 poslanců), hnutí Jsme rodina Borise Kollára (6,6 procenta, 11 křesel) a Síť (5,5 procenta a devět křesel).

Demonstrace před bratislavským hotelem Děvín, kde má volební štáb strana Sieť.
Předseda strany Svoboda a Solidarita Richard Sulík (vlevo) oslavuje ve...

Průběžné výsledky zahrnují asi 2,2 milionu hlasů v okrscích s přibližně 3,7 miliony oprávněných voličů; účast zůstala těsně pod 60 procenty. Celkem je oprávněných voličů na Slovensku okolo 4,4 milionu.

Největší překvapením voleb je úspěch pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Jeho uskupení mnozí politici, i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické. Úspěch přičítají protestním hlasům, podobně jako v případě hnutí Jsme rodina Borise Kollára.

Podle slovenských médií hrozí ústavní krize

Sobotní parlamentní volby na Slovensku skončily patem, zemi hrozí ústavní krize a vypsání předčasných voleb, napsala slovenská média v reakci na dílčí výsledky hlasování, podle kterých by se do sněmovny dostalo až osm stran a hnutí včetně krajní pravice.

„Překvapivý výsledek voleb a velký počet stran, které se dostaly do parlamentu, včetně extremistů a antisystémových stran, výrazně komplikuje možnosti sestavení stabilní vládní koalice,“ napsal na svém webu list Sme.

Za jednu z možností označil deník to, že se politické strany s ústavní většinou dohodnou pro nadcházející předsednictví Slovenska v EU na sestavení úřednické vlády. „V podobné situaci se ocitlo i Česko, jehož vláda padla právě během probíhajícího předsednictví,“ připomněl deník.

„Východiskem z patové situace může být případná úřednická vláda, která se stále častěji začíná skloňovat zejména ve vztahu k blížícímu se předsednictví Slovenska v EU,“ napsal portál Aktuality.sk.

Podle portálu listu Pravda ve volbách ve skutečnosti nikdo nevyhrál, ale všichni prohráli. „Hovořit po těchto parlamentních volbách o vítězích je holý nesmysl. Možná se nakonec z té nepřehledné skrumáže někomu podaří sestavit vládu,“ uvedl.

Média připomněla, že do sněmovny se dostane i extremistická neparlamentní Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, jejímž lídrem je pravicový radikál a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba.

„Výsledek voleb neznamená, že od večera do rána je Slovensko rasistické a extremistické. Volby ovšem ukázaly, že pro velkou část země nejsou xenofobní řeči, nesnášenlivost a agresivita vůči všemu jinému nepřekonatelným tabu,“ napsal na svém webu list Denník N. Za nejdůležitější úkol pro strany označil nutnost sestavit vládu bez účasti extremistů.

Sestavit vládu nebude lehké, vzkazuje Sobotka

Český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka poblahopřál svému slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Směr-SD) k vítězství v parlamentních volbách. Sestavit vládu nebude lehké, uvedl premiér na twitteru. Dosud vládnoucí Směr-sociální demokracie získal zhruba 28 procent hlasů, což je výrazné oslabení oproti minulým volbám i předvolebním průzkumům.

„Sestavit vládu v roztříštěném parlamentu nebude lehké," napsal český premiér. „Přeji Slovensku stabilitu, jsou to naši nejbližší přátelé," doplnil.

Směr ve volbách přišel o dosavadní většinu 83 ze 150 poslanců, umožňující jednobarevnou vládu. Fico nicméně oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě potrvá delší čas, než bylo dosud zvykem.

Zatímco Ficova strana proti dřívějšku oslabila, překvapivý úspěch zaznamenala s osmi procenty hlasů krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko. Fico vsadil v předvolební kampani především na téma migrační krize. „Sociální demokraté nemohou přebírat témata a rétoriku extremistů, sami ztratí podporu a extremistům otevřou prostor," uvedl dnes na twitteru ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Autor: