8. června 2017 8:07, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volební místnosti se otevřely. Britové rozhodují o budoucím premiérovi

Britská premiérka Theresa Mayová vsadila v kampani na konfrontaci s šéfem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová vsadila v kampani na konfrontaci s šéfem... | foto: @Conservatives

V Británii ve čtvrtek začaly předčasné parlamentní volby, které vyhlásila premiérka Theresa Mayová ve snaze posílit postavení konzervativců v nadcházejícím vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie. Průzkumy se shodují, že konzervativci volby vyhrají. Otázkou ale je, zda budou mít v Dolní sněmovně potřebnou většinu. V posledních týdnech totiž opoziční labouristé stahovali jejich náskok. Volební místnosti se otevřely v 8:00 SELČ a uzavřou se ve 23:00 SELČ.

Volby se konají v napjatém ovzduší v důsledku nedávných teroristických útoků v Londýně a Manchesteru. Předvolební kampaň, která byla již dvakrát kvůli násilným incidentům přerušena, se proto hodně točila okolo bezpečnostních témat.

Zcela ale nebyly upozaděny očekávané výstupní rozhovory s Bruselem, které chce premiérka v případě volebního úspěchu zahájit ještě tento měsíc. Mayová slibuje Britům rázné vyjednání „tvrdého brexitu“, jež má být postavené na cíli omezit počet přistěhovalců ze států EU, i kdyby to mělo šedesátimilionovou zemi stát volný přístup na unijní trh.

„Pokud věříte v Británii a v to, že naše nejlepší dny jsou před námi, dejte mi podporu, abych mohla Británii vést,“ vzkázala Mayová voličům na Twitteru a Facebooku. „Dnes je to na vás,“ upozornila s tím, že potřebuje silnější mandát k vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie. Podle ní jen tak se jí podaří dosáhnout s Bruselem dohody, která bude pro Londýn výhodná.

Jeremy Corbyn na předvolební kampani.
Lidé jsou k volbám.

„S vaší podporou můžeme vybudovat opravdu globální Británii, vytvářet nové vztahy se starými přáteli a novými spojenci po celém světě a působit jako největší zastánce volného obchodu, jakým již jsme,“ dodala Mayová, která odvolila ráno s manželem Philipem v obci Sonning v hrabství Berkshire, západně od Londýna. Deník The Guardian, který ve volbách podporuje labouristy, uštěpačně poznamenal, že si Mayová obula luxusní lodičky s leopardím vzorem, a zeptal se, zda jí přinesou štěstí.

Corbyn se obrátil na voliče přes Twitter a prostřednictvím krátkého videoposelství. „Toto je náš den. Náš čas. Naše šance,“ napsal šéf hlavní opoziční strany s příslibem, že volba labouristů povede k přeměně Británie v zemi, která bude sloužit většině, a ne jen omezené menšině.

„Nedovolte nikomu, aby tvrdil, že na tomto dni nezáleží,“ řekl Corbyn s poukazem na to, že ekonomické a sociální neduhy v zemi nepřišly náhodou, ale vinou rozhodnutí vládnoucích konzervativců. Slíbil, že labouristé v případě vítězství budou investovat do lidí a skoncují s privatizací britského zdravotnictví. Corbyn hlasoval sám dopoledne na londýnském předměstí Islington.

08.června 2017 v 08:00, příspěvek archivován: 08.června 2017 v 08:38

VIDEO: This is our day. Our time. Our chance. Today, let's come together and #VoteLabour to transform Britain #ForTheMany, not the few. #GE2017 https://t.co/AM8UOXlzk5

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

This is our day. Our time. Our chance. Today, let's come together and #VoteLabour to transform Britain #ForTheMany, not the few. #GE2017 https://t.co/AM8UOXlzk5

Jako první z významných politiků v Británii šla k volební urně skotská premiérka Nicola Sturgeonová, u jejíchž skotských nacionalistů se předpokládá, že vyhrají skoro všechna křesla vyhrazená pro Skotsko. Sturgeonová požaduje na britské vládě možnost vypsat nové referendum o nezávislosti Skotska dřív, než Británie vystoupí z EU. V loňském referendu o brexitu se většina Skotů vyslovila pro setrvání ve svazku s Bruselem. Sturgeonová tvrdí, že v případě úspěchu skotských nacionalistů Mayová nebude moci vypsání referenda zabránit. Mayová to ale odmítá.

Průzkumy veřejného mínění, které v posledních letech v Británii nebyly příliš spolehlivé, předpokládají vítězství vládních konzervativců. Některé počítají s tím, že získají ještě širší většinu v Dolní sněmovně, než jakou mají doposud. Dvě agentury - Survation a YouGov - také předpokládají, že toryové zvítězí, ale bez toho, aby dosáhli na nadpoloviční většinu v parlamentu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz