Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volební místnosti se otevřely. Britové rozhodují o budoucím premiérovi

Britská premiérka Theresa Mayová vsadila v kampani na konfrontaci s šéfem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová vsadila v kampani na konfrontaci s šéfem... | foto: @Conservatives

V Británii ve čtvrtek začaly předčasné parlamentní volby, které vyhlásila premiérka Theresa Mayová ve snaze posílit postavení konzervativců v nadcházejícím vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie. Průzkumy se shodují, že konzervativci volby vyhrají. Otázkou ale je, zda budou mít v Dolní sněmovně potřebnou většinu. V posledních týdnech totiž opoziční labouristé stahovali jejich náskok. Volební místnosti se otevřely v 8:00 SELČ a uzavřou se ve 23:00 SELČ.

Volby se konají v napjatém ovzduší v důsledku nedávných teroristických útoků v Londýně a Manchesteru. Předvolební kampaň, která byla již dvakrát kvůli násilným incidentům přerušena, se proto hodně točila okolo bezpečnostních témat.

Zcela ale nebyly upozaděny očekávané výstupní rozhovory s Bruselem, které chce premiérka v případě volebního úspěchu zahájit ještě tento měsíc. Mayová slibuje Britům rázné vyjednání „tvrdého brexitu“, jež má být postavené na cíli omezit počet přistěhovalců ze států EU, i kdyby to mělo šedesátimilionovou zemi stát volný přístup na unijní trh.

„Pokud věříte v Británii a v to, že naše nejlepší dny jsou před námi, dejte mi podporu, abych mohla Británii vést,“ vzkázala Mayová voličům na Twitteru a Facebooku. „Dnes je to na vás,“ upozornila s tím, že potřebuje silnější mandát k vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie. Podle ní jen tak se jí podaří dosáhnout s Bruselem dohody, která bude pro Londýn výhodná.

Jeremy Corbyn na předvolební kampani.
Lidé jsou k volbám.

„S vaší podporou můžeme vybudovat opravdu globální Británii, vytvářet nové vztahy se starými přáteli a novými spojenci po celém světě a působit jako největší zastánce volného obchodu, jakým již jsme,“ dodala Mayová, která odvolila ráno s manželem Philipem v obci Sonning v hrabství Berkshire, západně od Londýna. Deník The Guardian, který ve volbách podporuje labouristy, uštěpačně poznamenal, že si Mayová obula luxusní lodičky s leopardím vzorem, a zeptal se, zda jí přinesou štěstí.

Corbyn se obrátil na voliče přes Twitter a prostřednictvím krátkého videoposelství. „Toto je náš den. Náš čas. Naše šance,“ napsal šéf hlavní opoziční strany s příslibem, že volba labouristů povede k přeměně Británie v zemi, která bude sloužit většině, a ne jen omezené menšině.

„Nedovolte nikomu, aby tvrdil, že na tomto dni nezáleží,“ řekl Corbyn s poukazem na to, že ekonomické a sociální neduhy v zemi nepřišly náhodou, ale vinou rozhodnutí vládnoucích konzervativců. Slíbil, že labouristé v případě vítězství budou investovat do lidí a skoncují s privatizací britského zdravotnictví. Corbyn hlasoval sám dopoledne na londýnském předměstí Islington.

08.června 2017 v 08:00, příspěvek archivován: 08.června 2017 v 08:38

VIDEO: This is our day. Our time. Our chance. Today, let's come together and #VoteLabour to transform Britain #ForTheMany, not the few. #GE2017 https://t.co/AM8UOXlzk5

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

This is our day. Our time. Our chance. Today, let's come together and #VoteLabour to transform Britain #ForTheMany, not the few. #GE2017 https://t.co/AM8UOXlzk5

Jako první z významných politiků v Británii šla k volební urně skotská premiérka Nicola Sturgeonová, u jejíchž skotských nacionalistů se předpokládá, že vyhrají skoro všechna křesla vyhrazená pro Skotsko. Sturgeonová požaduje na britské vládě možnost vypsat nové referendum o nezávislosti Skotska dřív, než Británie vystoupí z EU. V loňském referendu o brexitu se většina Skotů vyslovila pro setrvání ve svazku s Bruselem. Sturgeonová tvrdí, že v případě úspěchu skotských nacionalistů Mayová nebude moci vypsání referenda zabránit. Mayová to ale odmítá.

Průzkumy veřejného mínění, které v posledních letech v Británii nebyly příliš spolehlivé, předpokládají vítězství vládních konzervativců. Některé počítají s tím, že získají ještě širší většinu v Dolní sněmovně, než jakou mají doposud. Dvě agentury - Survation a YouGov - také předpokládají, že toryové zvítězí, ale bez toho, aby dosáhli na nadpoloviční většinu v parlamentu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....