Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Biden má sice k vítězství blíž, jasno ale stále není. Sčítání pokračuje v několika státech

Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden při středečním projevu k voličům foto: AP Photo/Carolyn Kaster

Aktualizováno
WASHINGTON/PRAHA - Ani druhý den po uzavření volebních místností nebylo ve Spojených státech jasno o vítězi prezidentských voleb, zatímco se v hrstce klíčových států za těsných průběžných výsledků zpracovávaly poslední desítky a stovky tisíců hlasů. K triumfu se nicméně zdál být blíže kandidát demokratů Joe Biden, jehož tým dává stále více najevo svoje sebevědomí. Prezident Donald Trump opakuje nepodložená obvinění o volebních podvodech a volá po konci sčítání hlasů, soudy ve čtvrtek odmítly dvě stížnosti jeho týmu na údajné nesrovnalosti.
  5:29aktualizováno  21:54

Upřímně, vyhráli jsme, řekl předčasně Trump. Sčítání hlasů označil za podvod na národu

Povolební vývoj potvrzuje předpovědi o dlouhém a nepřehledném čekání na jméno nové hlavy státu, souvisejícím s přívalem korespondenčních hlasů. Poslední hodiny a dny provází kromě soudních tahanic i demonstrace a vlna dezinformací, volební úředníci mezitím volají po trpělivosti a ujišťují, že vše probíhá podle pravidel. Zároveň se naplňovaly spekulace o tom, že během sčítání hlasů se budou postupně zlepšovat vyhlídky bývalého viceprezidenta Bidena.

Jeho šance silně vzrostly, když mu projekce přisoudily vítězství v Michiganu a Wisconsinu, což jsou státy, které před čtyřmi lety ovládl Trump. Podle stanice Fox News a agentury AP Biden vyhraje rovněž v Arizoně, čímž by si zajistil již 264 volitelů z potřebných 270 pro celkové vítězství. Řada médií je však ohledně odhadu v tomto státu na jihozápadě USA opatrná a výsledek si tam netroufá předvídat.

Ve hře jsou stále také volitelské hlasy na Aljašce, v Nevadě, Georgii, Severní Karolíně a v Pensylvánii. Právě na poslední ze jmenovaných států se upírá zřejmě největší pozornost obou táborů. Trump tam totiž podle očekávání nejprve výrazně vedl, se sčítáním poštovních hlasů však svůj náskok postupně ztrácí, podobně jako v Georgii.

Více cest k vítězství má nyní Biden, jemuž by v případě zisku Arizony stačilo ovládnout jakýkoliv z dosud nerozhodnutých států kromě Aljašky. Zatímco v Severní Karolíně, Georgii a Pensylvánii má podle neúplných výsledků těsný náskok Trump, v Nevadě těsně vede Biden. Prohlášení z těchto států zároveň naznačovala, že souboj o Bílý dům se dříve než v pátek nevyjasní.

„Naše data ukazují, že Joe Biden bude příštím prezidentem Spojených států,“ vyhlásila ve čtvrtek šéfka Bidenovy kampaně Jen O’Malleyová. Biden se ovšem zatím na rozdíl od Trumpa za vítěze voleb neoznačil. Prezident USA ve čtvrtek dále bez předložení důkazů mluvil o volbách jako o „podvodu“, na twitteru zároveň vyzval k zastavení sčítání hlasů, ačkoli nebylo jasné, jak by mu takový vývoj pomohl.

Trumpův tábor v některých státech, kde je souboj těsný, podal soudní stížnosti, jak již dlouho dopředu avizoval. Odvolával se na údajné porušování pravidel při sčítání hlasů, soudci v Georgii a Michiganu ale už žaloby odmítli. Přerušení sčítání požaduje Trumpův tým i v Pensylvánii, ve čtvrtek avizoval právní kroky v Nevadě i dalších státech.

Ve městě Las Vegas v Nevadě, kde se rovněž napjatě čeká na tamní výsledky, se...
Po prezidentských volbách v USA vyšli lidé do ulic Chicaga.

Letošních voleb se podle řady médií zřejmě účastnila největší část amerického voličstva za posledních více než 100 let. To vedlo i k výjimečně velkým absolutním ziskům prezidentských kandidátů. Podle čerstvých údajů už měl Biden na kontě skoro 72,5 milionu hlasů, čímž významně překonal dosavadní rekord v podobě 69,5 milionu pro Baracka Obamu v roce 2008. K tomuto součtu už se blížil také Trump a podle agentury Bloomberg by se dohromady nakonec mohlo sejít více než 160 milionů lístků, což by znamenalo účast přes 72 procent právoplatných voličů.

V důsledku specifického systému prezidentské volby duel Trumpa s Bidenem stále není rozhodnutý, přestože je jasné, že 77letý demokrat získá na úrovni USA o několik milionů hlasů více. Sebevědomí jeho týmu ovšem dokládá spuštění internetové stránky buildbackbetter.com, která má veřejnost informovat o Bidenově činnosti při přípravách na přechod k jeho vládě.

Demokratické straně ovšem postupně slábly šance na převzetí kontroly nad Senátem, který by s republikánskou většinou mohl případné Bidenově administrativě výrazně komplikovat vládnutí. Podle listu The New York Times jsou nyní jasná jména 48 demokratických a 48 republikánských senátorů. Nejasný je výsledek hlasování čtyř soubojů o senátorská křesla, která nyní drží republikáni. Kromě Severní Karolíny a Aljašky se stále nerozhodlo ani o dvou senátorech za Georgii.

Napjatá atmosféra těsných voleb vyhrocená spornými Trumpovými výroky o volebních podvodech, vyhnala do ulic některých měst demonstranty. Lidé ve Filadelfii, Phoenixu, Portlandu či v Oaklandu volali po spravedlivém sečtení všech hlasů. V Detroitu se naopak u budovy, kde se zpracovávají hlasy, sešla ve středu skupina Trumpových podporovatelů a volala po zastavení sčítání. V New Yorku vedly protesty k potyčkám s policií, která asi 20 účastníků zatkla. Nejméně deset lidí zatkli v Portlandu, kde někteří demonstranti proti Trumpovi páchali výtržnosti a rozbíjeli výlohy.

Do Kongresu se opět dostala demokratka Ocasiová-Cortezová a její kolegyně

Kritika nepodložených obvinění z volebního podvodu, které vyšly z úst prezidenta a jeho kampaně, ve čtvrtek zazněla také od pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle nichž tato tvrzení poškozují důvěru americké veřejnosti v demokratické instituce.

Autor: