130 let
Podivné shánění podpisů pro Dmitrije Mezenceva

Podivné shánění podpisů pro Dmitrije Mezenceva | foto: Reprofoto

Volební skandál: Putinova 'pojistka' má problém

Svět
  •   20:20
MOSKVA - Rusko má první skandál před březnovými prezidentskými volbami. Alespoň to tvrdí opoziční aktivisté, kteří prý odhalili podezřelý "sběr podpisů" pro kandidáta spřízněného s režimem.

Podpisové archy na podporu irkutského gubernátora Dmitrije Mezenceva se za voliče z různých regionů vyplňovaly v jedné z moskevských univerzit.

"Do posluchárny, kde seděli lidé jak studentského, tak penzijního věku, jsme se dostali naprosto bez překážek. Ochrana chyběla, 'sběrači' podpisů si byli naprosto jisti, že jim nic nehrozí," vylíčil předák opozičního hnutí Demokratická volba Igor Drandin.

"Vše, co se dělo, jsme natočili na video. Bylo to hustý! Šejdíři zjevně nečekali takový vývoj událostí," tvrdí.

Ještě před Drandinem se do posluchárny dostala reportérka stanice Echo Moskvy, kterou si organizátorka zjevně spletla se zájemkyní o práci při vyplňování podpisových archů, protože jí řekla, že nové lidi už nebere, a odeslala ji do druhé posluchárny.

Ale i tam se dozvěděla, že měla přijít o pár dní dříve. "Platí se od tisíce vyplněných listů," vysvětlil prošedivělý muž. Sumu však nestihl upřesnit, neboť do posluchárny vstoupili opoziční aktivisté s videokamerami.

ČTĚTE TAKÉ:

Zakrátko se dostavila příslušnice školní ochranky, která nezvané návštěvníky vyprovodila; v posluchárně se prý studenti připravují na zkoušky.

Šlo prý o "školení dobrovolníků"

Podle zástupkyně ústřední volební komise je ze záběrů sice zřejmé, že "sběrači" vyplňovali kolonky se jmény a čísly dokladů občanů, ale místo pro podpis zůstávalo prázdné, a tak prý nejde o porušení volebních pravidel.

Volební štáb gubernátora se zprvu zdržel vyjádření, sám Mezencev později zareagoval tvrzením, že v posluchárně se odehrávalo "školení dobrovolníků" a že všechny jiné interpretace jsou jen "domněnky a výmysly".

Kandidát jako pojistka Kremlu

Gubernátora Irkutské oblasti Mezenceva považují politologové za "technického kandidáta" a "pojistku" návratu stávajícího premiéra Vladimira Putina do Kremlu, odkud vládl Rusku už v letech 2000 až 2008.

"Mezencev není žádný opozičník, je naprosto loajální vůči Putinovi. Prostě podle zákona jsou volby platné jedině v případě, že se jich zúčastní nejméně dva kandidáti. Teoreticky má opozice vždy možnost, že její kandidáti odstoupí, a tím volby zruší. Mezencev je pojistka, že se tak nestane," usoudil o gubernátorově roli expert Alexej Makarkin.

Kandidáti, kteří nejsou navrženi parlamentními stranami, potřebují pro účast v klání o nejvyšší úřad alespoň dva miliony podpisů. V minulosti nejčastěji právě pod záminkou údajných nesrovnalostí při sběru podpisů úřady z voleb vylučovaly kandidáty z řad "nesystémové opozice".

Putin sice zůstává nejpopulárnějším ruským politikem, ale podle průzkumů jeho obliba klesá a není jisté, zda zvítězí již v prvním kole prezidentských voleb 4. března, jak se mu podařilo v letech 2000 a 2004.

Putinovo postavení oslabily i mohutné protesty proti výsledkům prosincových parlamentních voleb, bezprecedentní v Putinově éře.

Kromě Putina se o křeslo prezidenta ucházejí rovněž předáci dalších tří parlamentních stran Gennadij Zjuganov, Sergej Mironov a Vladimir Žirinovskij.

Podpisy na podporu své kandidatury shánějí kromě Mezenceva také štáby miliardáře Michaila Prochorova, bývalého starosty Vladivostoku Viktora Čerepkova a málo známí regionální politici Rinat Chamijev a Svetlana Peunovová.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás