Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volební účast v prezidentských volbách ve Francii zůstala vysoká

Hlasovací místnost v Lyonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasovací místnost v Lyonu. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Volební účast v prvním kole francouzských prezidentských voleb dosáhla v neděli v poledne 28,5 procenta, tedy jen o dvě desetiny procenta více než v roce 2012, oznámilo francouzské ministerstvo vnitra. Informace se očekávala s napětím, protože výše účasti výrazně ovlivňuje šance jednotlivých kandidátů na postup.

Také se chtělo vědět, zda na odhodlání voličů jít k urnám měl vliv čtvrteční teroristický útok v Paříži. Průzkumy varovaly, že by účast mohla být nižší.

Nejmladší z kandidátů, proevropský centrista Emmanuel Macron, který byl v předvolebních průzkumech na prvním místě, nemá stabilní voličskou základnu a hodně se opírá o hlasy nejmladších voličů. Ti jsou tradičně nejméně spolehliví. Váhu mohou tyto hlasy mít i pro čtvrtého v preferencích, levicového radikála Jeana-Luka Mélenchona, který vedl úspěšně kampaň hodně přes internetové sociální sítě, což mu pomohlo k zdvojnásobení preferencí týden před konáním prvního kola voleb.

Stabilnější voličskou základnu mají v preferencích druhá protievropská nacionalistka Marine Le Penová a v pořadí třetí pravicový konzervativec François Fillon. Jejich volební hájemství se ale prolínají hlavně na pravé straně politického spektra, kde přetahovaná o každý voličský hlas může nakonec rozhodnout o tom, kdo z nich nakonec postoupí do druhého kola voleb, které se bude konat za 14 dní. Jinak se Le Penová více opírá o podporu na venkově a mezi dělníky, Fillon zase ve velkých městech u středních vrstev a starších voličů.

Marine Le Penová s volebním lístkem.
Centrista Emmanuel Macron odhlasoval a šel pohladit psa jedné z voliček.

Čtyři hodiny od otevření volebních místností odhlasoval Macron v přímořském letovisku Le Touquet u severofrancouzského města Calais, kde má svou druhou rezidenci. Spolu s ním hlasovala i jeho o 24 let starší manželka Brigitte, a to v místnosti, kde před deseti lety měli svatbu.

Krátce poté následovala v hlasování Le Penová ve své baště Hénin-Beaumont rovněž na severu země, kde s přehledem zvítězila ve všech posledních volbách. Kolem poledne šel volit v metropoli Paříži Fillon. Na programu to měl v hlavním městě i Mélenchon.

Ve volbách v roce 2012 dosahovala v poledne volební účast 28,3 procenta. Nepříjemný signál vyslala francouzská zámořská území a departementy, kde se hlasovalo již v sobotu a kde přišlo k urnám znatelně méně voličů než před pěti lety. Spolehlivý barometr pro situaci v kontinentální Francii to ale nebyl, protože dané oblasti byly letos spíše na pokraji zájmu kandidátů, což jim tudíž tamější obyvatelé patrně oplácejí větším nezájmem.

První odhady výsledků hlasování se začnou zveřejňovat ve Francii po uzavření posledních volebních místností ve velkých městech ve 20:00 SELČ. Oproti minulosti je dost možné, že ještě nebudou jasně známa jména dvou postupujících kandidátů. Předvolební průzkumy ukázaly, že preference prvních čtyř kandidátů jsou poměrně těsné. Za páté republiky se tak stalo při sčítání výsledků už jednou - v roce 1995, kdy nějakou dobu nebylo jasné, kdo do druhého kola postoupí na druhém místě. Kandidáti se také proto hodlají vyjadřovat k výsledkům nejdříve ve 21:00 SELČ, upozornila televize BFM TV.

Belgická a švýcarská frankofonní média, která nejsou vázána francouzským zákazem zveřejňování odhadů před uzavřením volebních místností, patrně zveřejní svoje čísla dříve.

Hlasování má za sebou také již nynější prezident François Hollande, který jako první hlava státu páté republiky neusiluje o druhý pětiletý mandát, ač na to měl nárok. Svých ambicí se vzdal poté, co mu průzkumy veřejného mínění nedávaly vůbec žádnou šanci na volební úspěch. Důvodem byla nespokojenost obyvatelstva s tím, jak se vypořádal s následky ekonomické krize. Situace v zemi se zlepšuje jen velmi pomalu a nezaměstnanost stále překračuje deset procent. Před obědem volil také Hollandeův předchůdce v Elysejském paláci Nicolas Sarkozy.

Bezpečnostní opatření u volebních místností jsou přísná. Zejména v místech, kde volili kandidáti, bylo mnoho policistů vyzbrojených automatickými puškami.

V Saint-Omeru na severu země a v Besançonu na východě byly evakuovány voelbní místnosti, u kterých byly zaparkovány podle policie podezřelé vozy. K oběma byly přivoláni pyrotechnici.

Fronty voličů se tvořily dopoledne hlavně na venkově a v malých městech, v těch větších, včetně Paříže se čeká nápor tradičně hlavně odpoledne a večer, tedy až se mnozí lidé vrátí z víkendových výletů a jiných zájmových činností.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...