Jako katastrofu pro SPD, která získala jen 15,8 procenta hlasů, vnímá volby deník Tagesspiegel i zpravodajská stanice Deutsche Welle. List Frankfurter Allgemeine Zeitung se zase ptá, proč se sociální demokracie potápí. Na sestupný trend z poslední doby upozorňuje i komentář veřejnoprávní televize ARD, podle něhož ale stejně nemohli „ani největší pesimisté mezi sociálními demokraty ve svých nejděsivějších nočních můrách počítat s tím, že to bude tak špatné“.
Výsledky voleb na Slovensku mění politickou mapu. Oslabil Směr, posílila krajní pravice![]() |
„Poprvé od konce druhé světové války neskončila (SPD) v celoněmeckých volbách na prvním nebo druhém místě, ale třetí. To se rovná zemětřesení,“ je přesvědčena Deutsche Welle. Šéfka strany Andrea Nahlesová podle stanice nedokázala úpadek SPD zastavit a podle některých sociálních demokratů ho naopak urychlila. Jak ale podotýká ARD, na obzoru zatím není nikdo, kdo by si mohl být jistý tím, že stranu spasí.
V CDU rostou pochybnosti o nastávající předsedkyni
Ve vážných problémech je podle serveru Spiegel Online i konzervativní unie CDU/CSU. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung dokonce míní, že Křesťanskodemokratické unii (CDU) hrozí, že se začne potápět stejně jako SPD. „Ani u CDU už nic není takové, jaké to bývalo za Merkelové,“ míní ARD, která poznamenává, že ve straně rostou pochybnosti o Annegret Krampové-Karrenbauerové, která Merkelovou koncem loňského roku na předsednickém postu vystřídala. Pokud nebude CDU úspěšná ve trojici zemských voleb na podzim, může to Krampovou-Karrenbauerovou vážně ohrozit.
Server Spiegel Online jako jeden z problém CDU/CSU zmiňuje neschopnost stran oslovit mladší voliče, kteří se v evropských volbách masově přiklonili k Zeleným. „Mládež se politizovala,“ soudí list Süddeutsche Zeitung, podle kterého málokdy mladí lidé takovýmto způsobem ovlivnili nejen volby, ale i výběr zásadních politických témat.
Do popředí pozornosti se tak i podle listu Die Welt dostala problematika boje proti změnám klimatu, jehož nutnost na pravidelných demonstracích i ve sledovaných příspěvcích na internetu zdůrazňují často právě mladí. Podle Süddeutsche Zeitung by jejich iniciativy mohly německou politiku změnit i dlouhodobě.
Výsledky eurovoleb v NěmeckuNěmecké vládní strany v nedělních eurovolbách podle konečných výsledků výrazně oslabily. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové získala 28,9 procenta hlasů a sociální demokracie (SPD) jen 15,8 procenta. Pro obě uskupení je to nejhorší výsledek v evropských volbách. Za vítěze hlasování je možné považovat Zelené, kteří s 20,5 procenta naopak dosáhli svého maxima. Dosavadním minimem CDU/CSU ve volbách do Evropského parlamentu bylo 35,4 procenta před pěti lety, pro SPD 20,8 procenta v roce 2009. Jejich letošní výsledky jsou tedy ještě hluboko pod těmito hodnotami. Navíc jde pro obě uskupení o nejnižší zisky v jakýchkoliv poválečných celoněmeckých volbách. |