10. května 2017 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německo chce kvůli vojákům podezřelým z terorismu reformovat armádu

Německá policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie. | foto: Reuters

BERLÍN Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU) kvůli skandálu kolem dvou vojáků, kteří zřejmě chystali teroristický útok, požaduje širokou reformu ozbrojených sil. Koaliční sociální demokraté ale stále hlasitěji kritizují její počínání a požadují, aby vyvodila politickou zodpovědnost. Pochybení na straně ministryně vidí i veřejnost.

Německou armádou otřásá skandál vojáků Franca A. a Maximiliana T., kteří podle vyšetřovatelů chystali teroristický útok. Terčů měli několik, včetně vysoce postavených politiků. Útok měl spáchat nadporučík Franco A., který si kvůli tomu nelegálně opatřil zbraň. Aby posléze mohl atentát svalit na běžence, nechal se už na konci roku 2015 v Německu registrovat jako syrský uprchlík, aniž úřady jeho podvod a dvojí život odhalily.

O tom, že Franco A. má krajně pravicové postoje, jeho nadřízení věděli už od roku 2014. Von der Leyenová, která je blízkou spojenkyní kancléřky Angely Merkelové, proto navrhuje, aby se přezkoumalo disciplinární řízení uvnitř armády a zlepšilo politické vzdělání vojáků. Požaduje i rychlejší předávání informací o možných pravicových radikálech uvnitř bundeswehru, jak dnes podle německých médií řekla výboru Spolkového sněmu pro obranu, který se kvůli případu mimořádně sešel.

V neposlední řadě chce přezkoumat způsob, jakým je možné připomínat si nacistický wehrmacht. Na francouzsko-německé základně ve francouzském Illkirchu, kde Franco A. a Maximilian T. sloužili, se totiž našly materiálu připomínající wehrmacht, včetně zbraně s vyrytou svastikou.

Jestli návrhy ministryně budou stačit opozici nebo koaliční sociální demokracii, se teprve uvidí. Šéf poslanců SPD Thomas Oppermann ještě před zasedáním výboru řekl, že by von der Leyenová měla převzít odpovědnost. „Franco A. a jeho společníci se chovali skoro tak nápadně, že to nebylo možné přehlédnout,“ míní. Přesto podle něj odpovědní činitelé nekonali.

Chyby ministryni vyčítá i veřejnost. Průzkum institutu YouGov ukázal, že si 52 dotázaných myslí, že von der Leyenová neudělala dost, aby odstranila problémy ve vedení a postojích bundeswehru. Téměř polovina Němců (45 procent) je přesvědčena o tom, že armáda má zásadní problém s pravicovým extremismem.

Mluvčí ministerstva obrany nedávno uvedl, že v současné době existuje podezření vůči 280 vojákům, že jsou pravicovými extremisty. Německá armáda má zhruba 178 000 členů. V letech 2012 až 2016 jich kvůli pravicovému radikalismu 18 muselo odejít.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz