3. května 2018 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrah novináře Kuciaka byl údajně zachycen na kameře. V domě byl několikrát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svíčky zapálené za Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu. | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Slovenská policie zřejmě disponuje videozáznamem, na kterém je pravděpodobně vrah slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Mohl by tak sloužit jako zvrat v případu, vrah byl totiž podle vyšetřovatelů v domě svých obětí několikrát.

„Víme jen to, že policie má kamerový záznam, na kterém je potenciální vrah. A že byl v domě investigativního novináře a jeho snoubenky víckrát,“ napsal v komentáři pro server aktuality.sk bývalý šéf Kuciaka Marek Vagovič. Bude však podle něj složité neznámou osobu identifikovat, jelikož jí není vidět do tváře.

Komentátor a šéf investigativního týmu Vagovič považuje postup policie za selhání. Další slovenská média se však již tímto posunem nezabývají.

Podle českých deníků by však fakt, že vrah byl v domě Kuciaka a Kušnírové  několikrát, mohl znamenat obrat ve vyšetřování a zbourat teorii o nájemném vrahovi.

„Byl zadokumentovaný pohyb pravděpodobného pachatele a byly zjištěny další skutečnosti, které teď nemůžeme prezentovat, protože by to mohlo negativně ovlivnit vyšetřování a dokazování před soudem,“ uvedl prokurátor Úřadu speciální prokuratury na tiskové konferenci v Bratislavě, jejímž záznamem disponuje deník MF DNES.

Dům zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka v obci Veľká Mača poblíž Trnavy.
Zapečetěná vrata (na snímku z 28. února 2018) domu.

Prokurátor na tiskové konferenci popsal, jak byl mladý pár před dvěma měsíci zavražděn.

Slovenská policie a prokuratura v obnoveném vyšetřování odmítly trestní oznámení na kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera pro podezření, že loni vyhrožoval novináři Jánu Kuciakovi.

„Byli zastřeleni zbraní ráže 9 milimetrů. Nebyly zjištěny žádné stopy zápasu a nic nebylo odcizené,“ uvedl. „Data teď analyzuje a sumarizuje analytická skupina a výsledky předkládá vyšetřovatelům za účelem dalších úkonů, které z pochopitelných důvodů nemůžeme komentovat.“

Nejedná se však o nové informace. Jakou zbraní i jakým způsobem byli Kuciak a Kušnírová zabiti, věděla média po několika dnech. Prokurátorovu identitu média zveřejnit nesměla.

Slovenská policie se k případu odmítá vyjadřovat s tím, že za případ již zodpovídá Úřad speciální prokuratury na Slovensku. Kvůli vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky na Slovensku již padla vláda, proběhlo několik změn na postu ministrů, několik masových protestů a v neposlední řadě byl k odchodu dotlačen i policejní prezident Tibor Gašpár.

Lidovky.cz
  • 15Diskuse