Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrah ruských diplomatů? Hlavně stres. Od loňska jich zemřelo nejméně osm

Svět

  12:00
Průměrný věk dožití ruského muže je 65,9 roku. Diplomaté zastupující ruský stát za hranicemi odcházejí z tohoto světa podstatně dřív.Od loňského listopadu jich zemřelo při výkonu povolání nejméně osm. Poslední obětí stresu, špatné životosprávy a genetické výbavy se stal podle ruských oficiálních zdrojů velvyslanec RF v Súdánu Mirgajas Širinskij.

Muž gestikuluje nad tělem Andreje Karlova, ruského velvyslance v Turecku. Incident se odehrál v umělecké galerii. foto: Burhan Ozbilici/AP

Minulou středu ho kolegové našli mrtvého v jeho chartúmské rezidenci. Podle súdánské policie se velvyslanci udělalo špatně, když plaval v bazénu. Později i ruské úřady potvrdily, že šlo o selhání srdce.

To je ostatně nejčastější příčina smrti ruských mužů obecně, diplomatů zvlášť. Jenže počet velvyslanců, konzulů a pracovníků ministerstva zahraničí různých úrovní, kteří zemřeli od loňského listopadu, převyšuje mnohonásobně jakékoliv statistiky.

Ruští diplomaté umírají dříve než běžní ruští muži.

Náhlého prořídnutí ruských diplomatických řad si všiml dokonce americký tisk. Dohady o tom, zda nejde o jiné než srdeční důvody, Moskva rezolutně odmítla. Skutečně neexistují důkazy, jež by opravňovaly novináře ke spekulacím například o tom, že někteří zemřelí muži byli ruští špioni s diplomatickým krytím, a jak známo, práce v tajných službách je extrémně riziková. Podepřeny fakty nejsou ani úvahy na téma likvidačních akcí nepohodlných, zrádců a přeběhlíků, kterých se za vlády ruského prezidenta Vladimira Putina odehrála celá řada. Ruská tajná služba FSB skutečně stále používá při své práci nejrůznější jedy, plyny, ale i radioaktivní látky, avšak tady po nich žádné stopy – jako po vraždě agenta Alexandra Litviněnka ve Velké Británii – nezůstaly.

Případy smrtí diplomatů během posledních deseti měsíců ale žádné konspirační znaky nenesou, i když ne všichni zemřeli přirozenou smrtí.

Největší pozornost vyvolala násilná smrt ruského velvyslance v Turecku, 63letého Andreje Karlova, jenž se stal obětí atentátu. Paradoxní je, že právě tato smrt je mezi všemi ostatními skony ruských diplomatů ta nejlogičtější. Je zde motiv – ruská účast v syrském konfliktu, čin zaznamenala bezpečnostní kamera.

Zato v ostatních případech jsou okolnosti zastřenější. A to přesto, že ruští muži skutečně nejčastěji umírají v důsledku kardiovaskulárních chorob.

I velvyslanec v Súdánu Širinskij byl v rizikovém věku 62 let a dlouhodobě ho trápil vysoký tlak. Navíc zemřel v době, kdy bylo v Chartúmu 38 stupňů Celsia ve stínu.

Stejný neduh skolil den před jeho pětašedesátinami ruského velvyslance při

OSN v New Yorku Vitalije Čurkina. Srdce údajně 26. prosince 2016 zradilo i pracovníka ruského generálního konzulátu v Kazachstánu Romana Skrylynikova. Stejně jako 55letého ruského konzula v Řecku Andreje Malanina. Sedmašedesátiletý velvyslanec Ruska v Indii Alexandr Kadakin zemřel letos v lednu v nemocnici v Novém Dillí, podle ministerstva zahraničí Ruska v důsledku „krátké nemoci“.

Jestliže tato úmrtí působí přirozeně, smrt 44letého diplomata, jehož jméno ruské ministerstvo zahraničí ani neuvedlo – omezilo se pouze na „Alexandra Š.“ –, je zcela jasně násilná. Podle oficiální verze se zastřelil doma loveckou puškou sám. Předtím zabil svou dceru a manželku.

Skutečnou záhadou je pak smrt Petra Polšikova, někdejšího pracovníka Latinskoamerického departmentu ministerstva zahraničí. Loni 19. prosince byl nalezen s prostřelenou hlavou v koupelně svého moskevského bytu. Podobně nevysvětlenou zůstává smrt Sergeje Krivova, který oficiálně zastával funkci „diplomata – velitele konzulátu v New Yorku“. Britský list Daily Mail uvedl, že 63letý Krivov měl zvláštní „bezpečnostní“ poslání. 8. listopadu 2016 byl nalezen v bezvědomí přímo v budově konzulátu. První zprávy hovořily o pádu z velké výšky. Ruské ministerstvo zahraničí brzy upravilo příčinu smrti na tradiční „srdeční selhání“.

„Na světě je prostě mnoho souher náhod. Ovšem tohle chce hlubší průzkum,“ uvedl ke skonům ruských diplomatů v posledním roce Rolf Mowatt-Larssen, který 23 let pracoval na vysokých postech v americké CIA.

Ruští politologové ale namítají, že i v ruském kontextu je násilné odstranění vlastních diplomatů věc ojedinělá a že větším nepřítelem velvyslanců jsou kouření, časté recepce a permanentní strach z Vladimira Putina.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...