22. července 2012 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrah z Denveru hledal skupinový sex, na strážce plive

James Holmes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy James Holmes | foto: Reuters

DENVER/PRAHA Sám sebe popisoval 24letý James Holmes jako stydlivého, pohledného a inteligentního muže, který dodržuje zákony. O páteční půlnoci student medicíny vběhl do kina na předměstí Denveru, 12 lidí zastřelil a desítky dalších zranil.

Holmes pouze jednou dostal pokutu za příliš rychlou jízdu. Jeho sousedé netušili, že mladík přerušil doktorandské studium, a už vůbec nevěděli, jaký smrtící arzenál zbraní Holmes nashromáždil. Na střední škole hrával fotbal. Jeho spoluhráči popisují, že vždy býval klidný. "Zatímco my jsme každý zápas dost prožívali, on neprojevoval žádné emoce," líčí Alex Van Horne.

ČTĚTE TAKÉ:

Po maturitě ho přijali na medicínu na Kalifornskou univerzitu. Tam získal diplom z neurologie. Rektor o něm mluví jako o nejlepším studentovi z nejlepších. Na univerzitě v Coloradu si dodělával postgraduál. Práci v oboru nesehnal, přijali ho v McDonaldu, z čehož byl prý Holmes značně frustrovaný. Studium před měsícem náhle ukončil. Se sousedy se nebavil, nikdo z nich ho neznal.

Americký bulvární web TMZ informoval, že Holmes měl profil na erotické seznamce, kde uvedl, že hledá partnery (muže i ženy) na skupinový sex. Vystupoval tam pod přezdívkou ClassicJimbo. Naposledy se přihlásil před třemi dny, kdy si do statusu napsal: Navštívíte mě ve vězení?

Holmes na premiéře filmu Temný rytíř povstal zastřelil 12 lidí, jednou z obětí je i teprve šestiletá holčička. Podle newyorského vyšetřovatele Raye Kellyho sdělil Holmes policii po zatčení, že je "Joker", což je jméno šíleného zloducha z batmanovských filmů. Jeho byt byl navíc plný nástražných zařízení.

Poprvé má Holmes stanout před soudem v pondělí. Motivy jeho činu nejsou dosud známy a policie o nich zatím nechce mluvit. Policejní šéf Dan Oates pouze uvedl, že policie po likvidaci výbušnin nyní zevrubně prohledává střelcův byt a shromažďuje důkazy, které by Holmesovy pohnutky mohly osvětlit.

Ve vazbě Holmes po všech plive, myslí, že je ve filmu

"Chová se jako šílenec, po každém plive," tvrdí Dima Danilov, kterého v neděli propustili z vazební věznice Arapahoe, ve které drží i Holmese. "Nedává najevo žádnou lítost. Myslí, že hraje ve filmu," uvedl jeden ze strážných.

Tamější vězni prý mluvili o tom, že Holmese zabijí. I proto ho raději dali na samotku.

Střelec si nabarvil vlasy, aby Jokera víc připomínal.

Střelec si nabarvil vlasy, aby Jokera víc připomínal.

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK V JEDNOSMĚNNÉM PROVOZU

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 29 000 Kč