Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrah z Toulouse prý pracoval pro tajné služby

Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohamed Merah - podezřelý z vražd na jihu Francie | foto: Reuters

TOULOUSE  Vrah z Toulouse byl v minulosti využíván francouzskými službami a nyní "zlikvidován". Tvrdí to advokátka Merahova otce Zahaa Muchtariová, která o tom prý má důkazy v podobě videozáznamu a svědků, uvedla francouzská média.

"Merah byl manipulovaný a využitý pro operace francouzských (bezpečnostních) služeb a poté zlikvidován, aby pravda nevyšla najevo. Dvě osoby seznámené s případem chtěly ukázat pravdu a předaly mi videozáznam. Předám ho francouzské justici," řekla advokátka, která má odjet v nejbližších dnech z Alžírska do Francie podat žalobu na zásahovou jednotkou RAID.

Na tiskové konferenci v Alžíru Muchtariová například podle listů Libération, L´Express, Le Parisien a Metro rovněž sdělila, že francouzské justici předá i "první seznam se jmény tří lidí - jednoho představitele francouzských bezpečnostních služeb a dvou dalších osob různé státní příslušnosti -, kteří pracovali s Mohamedem Merahem". Bude žádat, aby justice tyto osoby vyslechla. Dodala, že jí s případem pomůžou i někteří francouzští advokáti.

Důkazy předá justici
Její verze je zcela jiná než vysvětlení úřadů. Podle nich třiadvacetiletý Merah vraždil, aby potrestal Francii za její postup proti radikálnímu islámu doma i v zahraničí. Policie útočníka více než 30 hodin obléhala v jeho bytě v Toulouse a po zásahu ujišťovala, že udělala vše pro to, aby mladíka zatkla živého. Merah se nejen odmítl vzdát, ale při závěrečném zásahu jednotky RAID 22. března pálil na její členy a některé zranil. Mohamedův otec již dříve vyjádřil přesvědčení, že příslušníci RAID jeho syna "zavraždili", protože disponují uspávacím plynem a dalšími prostředky, kterými mohli chlapce zadržet živého.

Úřady veškerá podobná obvinění odmítají. Kontrarozvědka DGSE také označila za "směšné" tvrzení italského deníku Il Foglio, který na svém webu ujišťuje, že Merah cestoval do zahraničí s krytím francouzských tajných služeb. "Mohli jsme si myslet, že případ skončil Merahovou smrtí. Ale ve skutečnosti tím teprve začal," soudí server deníku Metro.

Merah 11., 15. a 19. března chladnokrevně zastřelil sedm lidí, tři vojáky, tři malé židovské děti a rabína. Vyšetřovatelé ho označili za dlouholetého delikventa, který přijal myšlenky radikálního islámu včetně džihádu. Mladík prý byl kvůli dvěma návštěvám Afghánistánu na seznamu potencionálních teroristů, ale policie prý neměla důvod si myslet, že je skutečně nebezpečný a ozbrojený.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?