10. července 2019 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vrak sovětské ponorky je stále radioaktivní. Úroveň záření je v jeho okolí až 800 000krát vyšší

Vrak sovětské ponorky Komsomolec na dně Norského moře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrak sovětské ponorky Komsomolec na dně Norského moře. | foto: YouTube

Oslo Sovětská jaderná ponorka Komsomolec, která se potopila v Norském moři roce 1989, je stále radioaktivní. S odvoláním na výzkumníky, kteří ponorku prozkoumali dálkově ovládaným plavidlem, o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Vrak ponorky leží na dně Norského moře v hloubce zhruba 1700 metrů. Ponorka se potopila v důsledku požáru, který se nepodařilo uhasit. Na palubě se v té době nacházelo 69 členů posádky, 42 z nich zahynulo.

Norské úřady sledují množství radiace každoročně, už od začátku roku 1990. Během letošní kontroly poprvé použily dálkově ovládané plavidlo Aegir 6000, kterému se kromě měření podařilo také pořídit záběry ponorky a odebrat vzorky k prozkoumání.

Vědecká expedice ukázala, že úroveň radioaktivity je v místě až 800 000krát vyšší, než je běžné, podle vedoucí expedice Hilde Elise Heldalové ale není důvod se znepokojovat. V tak velké hloubce se nachází jen málo živočichů, které by záření mohlo ohrozit. Radioaktivita se rychle rozptýlí.

Komsomolec se potopil v mezinárodních vodách 7. dubna 1989, zhruba 180 kilometrů jihozápadně od Medvědího ostrova. Na palubě ponorky se nacházela dvě torpéda s jadernou náloží, reaktor se podařilo posádce zastavit ještě před havárií. Přítomná radioaktivita pochází z plutonia, které se uvolňuje z náloží.

ČTK