Malajský rozvojový fond 1MDB, který oficiálně vlastní malajská vláda, je v současné době vyšetřován americkým ministerstvem spravedlnosti kvůli zpronevěře 3,5 miliardy amerických dolarů (v přepočtu téměř 85 miliard korun) a hrozí jí zabavením majetku.
Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že fond 1MDB získal za dobu své existence asi 8 miliard dolarů (téměř 200 miliard korun), avšak z toho 3,5 miliardy skončilo mezi roky 2009 a 2015 neznámo kde. Přitom podle FBI, která se případem zabývá od února 2016, je pohyb nejméně jedné miliardy propraných dolarů možné vystopovat na americkém území a při nákupech amerických aktiv.
DiCaprio jde k soudu. Svědčí v žalobě origiálního ‚Vlka z Wall Streetu‘![]() |
Na propojení společnosti s Leonardem DiCapriem upozornila švýcarská charitativní organizace Bruna Mansera, jejímž hlavním cílem je bránit kácení deštných pralesů na malajském ostrově Borneo. „Jsme hluboce znepokojeni, že Leonardo DiCaprio a jeho nadace přijali peníze, které pocházejí z malajské korupce. Je to v úplné opozici k tomu, co Nadace Leonarda DiCapria deklaruje jako své cíle,“ uvedl ředitel švýcarského fondu Lukas Straumann. Apeloval na DiCapria, aby se omluvil a vrátil „všechny špinavé peníze malajským občanům.“
Šéf charity hollywoodského herce také obviňuje z dvojího metru. V době, kdy se Nadace Leonarda DiCapria (LDF) snažila zachraňovat poslední zbytky pralesa na indonéské Sumatře, o několik set kilometrů dál fond 1MDB pralesy kácel.
Fondu 1MDB šéfují malajský byznysmen Jho Low a vnuk malajského premiéra Riza Shahriz Bin Abdul Aziz. Prvně jmenovaný, jehož The Telegraph označuje za DiCapriova „kumpána při pitkách“, měl za inkriminované peníze v roce 2013 koupit obrazy umělců Eda Ruschy a Marka Rydena v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (téměř 27 miliard korun) na aukci, kterou pořádala LDF v aukčním domu Christie’s .
Low také na jiné aukci daroval LDF sochu Roye Lichtensteina v hodnotě 700 tisíc dolarů a kromě toho mělo vyšetřování zjistit, že malajský byznysmen stál za získáním tří miliard dolarů pro LDF prodejem speciálně označených lahví šampaňského k příležitosti narozeninové oslavy držitele oscara.
Peníze z kácení pralesů rovnou do Leovy kapsy
Další peníze pocházející z fondu 1MDB měly skončit v produkční společnosti Red Granite Pictures, kterou vlastní už zmíněný vnuk malajského premiéra Riza Aziz. Red Granite pak i uvedené peníze využila k financování kasovního trháku Vlk z Wall Street, kde v hlavní roli účinkoval americký herec.
„Malajští politici získávají miliardy z kácení deštných pralesů. Některé z těchto peněz pak šly přímo do Leovy kapsy,“ kritizoval herce ředitel Manserova fondu Straumann s tím, že například honorář ve výši 25 milionů dolarů, který DiCaprio utržil za roli vlka z Wall Street, podle něj pocházel přímo z rozpočtu malajské společnosti.
DiCapriovi hrozí zákaz vstupu do Indonésie. Kritizoval palmové plantáže![]() |
Švýcaři v reakci na skutečnosti zjištěné z vyšetřování amerického ministerstva poslali Leonardu DiCapriovi otevřený dopis, ve kterém jej žádají, aby vrátil peníze získané od jedinců spojených s 1MDB zpět malajskému lidu. Apelují na to, že jako zakladatel environmentální charitativní organizace a oficiální posel míru Organizace spojených národů má herec zodpovědnost pomoct zabránit nejen ničení životního prostředí, ale také korupčnímu jednání.
Představitelé hercovy nadace se k celé situaci zatím nevyjádřili.
Nadace Leonarda DiCapria vznikla v roce 1998 a podle jejích proklamovaných cílů jí jde především o „dlouhodobé zdraví a blahobyt všech tvorů na Zemi“.
V tomto směru lze hovořit o množství dosažených úspěchů. Nadace dotovala například program k udržení populace tygrů v Nepálu, iniciativu Oceana na ochranu oceánů a vodních živočichů před neudržitelným rybolovem, nebo v poslední době začala financovat projekt na záchranu slonů před rozsáhlým pytláctvím.