Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Vrať miliardy získané z malajské korupce, žádá DiCapria fond na ochranu deštných pralesů

Svět

  6:00
LOS ANGELES - Oskarový herec a environmentalista Leonardo DiCaprio má problém. Švýcarská organizace Bruno Manser Funds zaměřená na ochranu malajských deštných pralesů od něj žádá vrácení peněz, jež získal od pochybné malajské společnosti 1MDB na vznik filmu Vlk z Wall Street. Zpět by je podle Švýcarů měla získat malajská veřejnost.

Držitel Oscara a ekologický aktivista Leonardo di Caprio nejprve podporoval rivala Clintonové Bernieho Sanderse. Poté, co byl výběr prezidentských kandidátů zúžen, však pořádal pro Clintonovou benefiční akci, jejíž výtěžek následně putoval na pomoc financování její kampaně. foto: Reprofoto

Malajský rozvojový fond 1MDB, který oficiálně vlastní malajská vláda, je v současné době vyšetřován americkým ministerstvem spravedlnosti kvůli zpronevěře 3,5 miliardy amerických dolarů (v přepočtu téměř 85 miliard korun) a hrozí jí zabavením majetku.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že fond 1MDB získal za dobu své existence asi 8 miliard dolarů (téměř 200 miliard korun), avšak z toho 3,5 miliardy skončilo mezi roky 2009 a 2015 neznámo kde. Přitom podle FBI, která se případem zabývá od února 2016, je pohyb nejméně jedné miliardy propraných dolarů možné vystopovat na americkém území a při nákupech amerických aktiv.

DiCaprio jde k soudu. Svědčí v žalobě origiálního ‚Vlka z Wall Streetu‘

Na propojení společnosti s Leonardem DiCapriem upozornila švýcarská charitativní organizace Bruna Mansera, jejímž hlavním cílem je bránit kácení deštných pralesů na malajském ostrově Borneo. „Jsme hluboce znepokojeni, že Leonardo DiCaprio a jeho nadace přijali peníze, které pocházejí z malajské korupce. Je to v úplné opozici k tomu, co Nadace Leonarda DiCapria deklaruje jako své cíle,“ uvedl ředitel švýcarského fondu Lukas Straumann. Apeloval na DiCapria, aby se omluvil a vrátil „všechny špinavé peníze malajským občanům.“

Šéf charity hollywoodského herce také obviňuje z dvojího metru. V době, kdy se Nadace Leonarda DiCapria (LDF) snažila zachraňovat poslední zbytky pralesa na indonéské Sumatře, o několik set kilometrů dál fond 1MDB pralesy kácel.

Fondu 1MDB šéfují malajský byznysmen Jho Low a vnuk malajského premiéra Riza Shahriz Bin Abdul Aziz. Prvně jmenovaný, jehož The Telegraph označuje za DiCapriova „kumpána při pitkách“, měl za inkriminované peníze v roce 2013 koupit obrazy umělců Eda Ruschy a Marka Rydena v hodnotě 1,1 miliardy dolarů (téměř 27 miliard korun) na aukci, kterou pořádala LDF v aukčním domu Christie’s .

Low také na jiné aukci daroval LDF sochu Roye Lichtensteina v hodnotě 700 tisíc dolarů a kromě toho mělo vyšetřování zjistit, že malajský byznysmen stál za získáním tří miliard dolarů pro LDF prodejem speciálně označených lahví šampaňského k příležitosti narozeninové oslavy držitele oscara.

Peníze z kácení pralesů rovnou do Leovy kapsy

Další peníze pocházející z fondu 1MDB měly skončit v produkční společnosti Red Granite Pictures, kterou vlastní už zmíněný vnuk malajského premiéra Riza Aziz. Red Granite pak i uvedené peníze využila k financování kasovního trháku Vlk z Wall Street, kde v hlavní roli účinkoval americký herec.

„Malajští politici získávají miliardy z kácení deštných pralesů. Některé z těchto peněz pak šly přímo do Leovy kapsy,“ kritizoval herce ředitel Manserova fondu Straumann s tím, že například honorář ve výši 25 milionů dolarů, který DiCaprio utržil za roli vlka z Wall Street, podle něj pocházel přímo z rozpočtu malajské společnosti.

DiCapriovi hrozí zákaz vstupu do Indonésie. Kritizoval palmové plantáže

Švýcaři v reakci na skutečnosti zjištěné z vyšetřování amerického ministerstva poslali Leonardu DiCapriovi otevřený dopis, ve kterém jej žádají, aby vrátil peníze získané od jedinců spojených s 1MDB zpět malajskému lidu. Apelují na to, že jako zakladatel environmentální charitativní organizace a oficiální posel míru Organizace spojených národů má herec zodpovědnost pomoct zabránit nejen ničení životního prostředí, ale také korupčnímu jednání.

Představitelé hercovy nadace se k celé situaci zatím nevyjádřili.

Nadace Leonarda DiCapria vznikla v roce 1998 a podle jejích proklamovaných cílů jí jde především o „dlouhodobé zdraví a blahobyt všech tvorů na Zemi“.

V tomto směru lze hovořit o množství dosažených úspěchů. Nadace dotovala například program k udržení populace tygrů v Nepálu, iniciativu Oceana na ochranu oceánů a vodních živočichů před neudržitelným rybolovem, nebo v poslední době začala financovat projekt na záchranu slonů před rozsáhlým pytláctvím.

Autor: