Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vraťte se domů, rozkázala KLDR studentům v Číně. Bojí se dalších útěků

Svět

  14:07aktualizováno  14:56
PCHJONGJANG/PEKING - Severokorejský režim nakázal svým občanům studujícím v Číně, aby se navrátili do KLDR. Pchjongjang tím pravděpodobně reagoval na nedávné zběhnutí třinácti Severokorejců, kteří z restaurace v čínském Ning-po uprchli do Jižní Koreje. Sama KLDR incident označila za „otřesný skupinový únos“.

Kim Čong-un. foto: Reuters

Nařízení dopadlo například na skupinu dvaceti severokorejských posluchačů univerzity v pohraničním Tan-tungu, informoval britský The Telegraph s odvoláním na Radio Free Asia.

Zaměstnanec univerzity novinářům sdělil, že studenti „zmizeli“ krátce po třinácti Severokorejcích, kteří uprchli z režimem spravované restaurace v čínském městě Ning-po, aby se posléze vynořili v Jižní Koreji.

Studovat za hranicemi

Většině Severokorejců nezbývá nic jiného, než ubírat se za věděním uvnitř hranic vlasti. Zahraniční studium režim běžně nepovoluje. Existují však výjimky, děti z elitních rodin, příslušníci společenské smetánky. Ale ani oni nejsou svobodní: zatímco chodí v cizině do školy, severokorejská vláda si jejich rodiny bere za rukojmí. Je to pojistka, kterou drží studenty v šachu a nutí je k návratu, protože dotyčný ví, že kdyby zůstal v cizině, jeho nejbližší by pykali za něj. Vyvolení se ani za hranicemi totalitní KLDR neztrácejí z bedlivého hledáčku jejích agentů: Ministerstvo státní bezpečnosti má pod dohledem každý jejich krok a uplatňuje systém, kdy každý špehuje každého. Více čtěte v 5. díle seriálu Ptejte se Severokorejce.

Pchjongjang však verzi o dobrovolném útěku svých občanů na Jih rozhořčeně odmítl. Není myslitelné, prohlásila státní agentura KCNA, aby se jakýkoli Severokorejec o vlastní vůli rozhodl pro život v Jižní Koreji, „zemi považované za skutečné peklo“. Jediné smysluplné vysvětlení je „otřesný skupinový únos“, konstatovala KCNA a za pachatele tohoto „teroristického činu“ označila Soul.

Ať vysvětlí svůj postoj

Podle čtvrtečního vyjádření Pchjongjang po Soulu požaduje, aby umožnil osobní setkání zaměstnanců restaurace s jejich příbuznými z KLDR. Pokud to Jižní Korea dovolí, chce Severní Korea vyslat rodiče údajných uprchlíků na společnou hranici obou Korejí nebo do Soulu.

„Přejeme si, aby se dcery mohly sejít se svými rodiči a vysvětlit svůj postoj,“ uvedla severokorejská prezidentská kancelář. Jestliže toto Soul neumožní, hrozí KLDR „silnou odvetnou akcí“.

V KLDR se lidé rodí mrtví. Je to absolutní katastrofa, říká slavný ruský režisér

Sedm žen, které pracovaly ve stejné restauraci jako uprchlíci a vrátily se do Pchjongjangu, poskytly tento týden rozhovor televizi CNN. Tvrdí v něm, že jejich bývalí kolegové byli do Jižní Koreje podvodně vylákáni.

„Nikdy bychom neopustily naše rodiče, naši zemi a vůdce Kim Čong-una,“ prohlásila číšnice Han Jun-hui. „Nikdo z nás by to neudělal.“ Jihokorejské úřady k incidentu uvedly, že severokorejští uprchlíci z restaurace v čínském městě Ning-po v severovýchodní provincii Če-ťiang „po jisté době života v cizině přestali důvěřovat severokorejské propagandě“. Soul je prý přijal „z humanitárních důvodů“. Čína později oznámila, že Severokorejci měli k opuštění čínského území platné dokumenty.

Propaganda v KLDR.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s úsměvem kvituje test nového typu...

V minulosti Čína Severokorejce, kteří se pokoušeli přes její území utéci do Jižní Koreje, důsledně vracela Pchjongjangu. Tentokrát podle všeho ale Peking, který je nejbližším politickým a obchodním spojencem Severní Koreje, útěk umožnil.

Mnozí analytici se podle CNN domnívají, že postup Číny je známkou stupňujícího se napětí mezi Pchjongjangem a Pekingem kvůli severokorejským raketovým a jaderným testům.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29000 obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem.

Autoři: ,