Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslance Amesse měl ubodat Brit somálského původu. Útočník je syn bývalého poradce tamního premiéra

Svět

  10:45
Britské úřady v neděli zveřejnily jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční vraždou poslance Davida Amesse. Je to pětadvacetiletý Brit somálského původu Ali Harbi Ali, informovala v neděli stanice BBC. Útočník je syn bývalého poradce somálského premiéra. Policie má na jeho výslech čas do pátku. Muž je nyní zadržován na londýnské policejní stanici. Zatčen byl na základě zákona o terorismu.

Sir David Amess byl poslancem za Konzervativní stranu od roku 1983. Útočník napadl poslance v kostele v Leigh-on-Sea, šedesát kilometrů na východ od Londýna, při pravidelném setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Na místě zasahovala rychlá záchranná služba, poslanec však tragicky zemřel na místě.

Útok nožem na britského poslance Amesse byl teroristickým činem, řekla policie

O Aliho možné radikalizaci podle BBC policie věděla a byl zařazen do preventivního programu, v němž ale dlouho nepobyl. Zapojení do programu je dobrovolné a není formou trestu.

Podle vyšetřovatelů se Ali radikalizoval online během lockdownu. Útok na poslance plánoval více než týden dopředu, zjistil v neděli The Mail. 

Jeho otec Harbi Ali Kullane, bývalý poradce somálského premiéra, potvrdil, že jeho syn je ve vyšetřovací vazbě. „Je to traumatizující. Nikdy bych nic takového nečekal,“ řekl the Sunday Times v sobotu večer Kullane. 

Ali byl původně označen za podezřelého z vraždy a zadržen byl v Essexu. Později byl zatčen znovu na základě zákona o terorismu a převezen do Londýna. V sobotu soud prodloužil jeho vazbu do 22. října.

V sobotu se také konalo posmrtné ohledání těla zavražděného poslance a policie prohledala tři londýnské adresy. Večer se také v Leigh-on-Sea konala vigilie za mrtvého.

Vyšetřování vraždy vede protiteroristická policejní jednotka. Policie si zpočátku ale nemyslela, že jde o terorismus. Předpokládá, že zadržený podezřelý jednal sám. Na místě činu policie zajistila nůž, o kterém se domnívá, že byl vražednou zbraní.

Mohlo by se to stát komukoli z nás, psal k útokům na politiky zavražděný Amess

Amess je druhý zavražděný člen parlamentu v posledních letech. Roku 2016 byla zabita labouristická poslankyně Jo Coxová.

Právě k vraždě Coxové a k mačetovému útoku na poslance Nigela Jonese, při kterém v roce 2000 zemřel jeho asistent Andy Pennington, se Amess vyjádřil ve své deníkové publikaci, která vyšla minulý rok.

„Všichni jsme odhodláni být kdykoli k dispozici voličům a často musíme jednat i s lidmi, kteří trpí psychickými problémy, mohlo by se to stát komukoli z nás,“ napsal tehdy.

Amessův případ rozpoutal debatu o bezpečnosti zákonodárců. Ministryně vnitra Priti Patelová řekla, že byla přijata opatření na jejich ochranu, ale že budou dále pracovat. „Pokračujeme, žijeme v otevřené společnosti, v demokracii. Nenecháme se nikým ani žádným činem odradit od toho, abychom sloužili naší volené demokracii,“ řekla Patelová.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...