19. června 2016 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vražda Coxové může ohrozit kampaň k vystoupení z EU, obává se Nigel Farage

Jo Coxová na charitativní akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jo Coxová na charitativní akci. | foto: Reuters

LONDÝN Vražda britské poslankyně Jo Coxové může ohrozit úspěch kampaně bojující za vystoupení Británie z Evropské unie. Řekl to v neděli lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. Podle listu The Independent rovněž uvedl, že on sám je také obětí politické nenávisti. Coxová byla zastánkyní setrvání Británie v EU, zavražděna byla ve čtvrtek.

Vraždu Coxové označil Farage za dílo jednoho člověka s vážnými psychickými problémy, proto by se mělo zabránit tomu, aby tento čin ovlivnil nynější kampaň. „Myslím, že jsme před touto strašnou tragédií udávali kurz,“ řekl. Příznivci i odpůrci EU kampaň po vraždě pozastavili, dnes už je ale znovu v plném proudu.

„Když se rozhodnete jít proti establishmentu, pak musíte mít iniciativu. Nevím, co se stane v nadcházejících třech nebo čtyřech dnech,“ řekl. „Je to těžké odhadnout, ale ti, kteří se rozhodli pro odchod, tak podle mě půjdou hlasovat,“ dodal.

Farage před referendem tvrdí, že Britové teď mají možná poslední šanci, aby si vzali zpět svou nezávislost a svobodu, o které je podle něj Evropská unie připravila. Referendum se koná 23. června.

ČTK