130 let

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. | foto: Reuters

Aktualizováno

Jak z filmu. Kim Čong-nam byl zavražděn zakázaným ‚nejdokonalejším‘ bojovým plynem VX

Svět
  •   2:00aktualizováno  3:11
KUALA LUMPUR / PRAHA - Chemická látka známá jako VX má jen jedno jediné použití. Nehodí se k ničemu jinému než jako bojový nervový plyn. Právě tato látka byla podle prvních zjištění použita k zavraždění Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Malajsijská policie podle agentury Reuters v pátek uvedla, že k vraždě Kim Čong-nama byla podle předběžných zjištění použitá právě tato vysoce toxická látka. Bojový plyn VX - Ethyl-({2-[bis(propan-2-yl)amino]ethyl}sulfanyl)(methyl)fosfinát - je bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty.

Policie v Kuala Lumpuru našla látku VX v oku a na tváři Kim Čong-nama. Látka VX je od roku 1993 zakázána OSN jako zbraň hromadného ničení. Nesmí se vyrábět ani skladovat. Smí se pouze zkoumat jen velmi malé množství za přísných podmínek.

Oznámení o použití jedovaté látky podle agentury AP vyvolalo obavy ohledně bezpečnosti letištní budovy, kterou úřady po 11 dnů ponechaly bez dekontaminace.

Nevolnost, kašel, bolestivé křeče a smrt

Nervový plyn VX u zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel. Poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí. Smrtelná dávka leží mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

Na podobném principu funguje Sarin, který byl použit k teroristickém útoku v tokijském metru v roce 1995, při kterém zemřelo 13 lidí a tisíce skončily v péči lékařů. VX je však oproti Sarinu mnohem silnější. Proto látku VX považuje americké Centrum pro kontrolu nemocí a jejich prevenci (CDC) za „nejdokonalejší“ a nejsmrtelnější“ vytvořenou chemickou zbraň.

Spekuluje se, že VX použil Saddám Husajn v Iráku 1988 proti Kurdům. Jedinou známou obětí látky VX, vynalezené v roce 1952, je 28letý Japonec. Právě sekta Óm šinrikjó, která útočila Sarinem v metru, v roce 1994 vyrobila 100-200 gramů VX. Použila ho k útoku na tři osoby (které vůdce sekty Asahara Šókó považoval za špiony), jedna z nich zemřela.

Hollywoodský trhák s nervovým plynem VX

Určité zásoby VX i přes zákaz pořád vlastní Rusko, USA a Sýrie. USA se oficiálně svých obrovských zásob VX zbavily už v roce 1969, když 120 tun VX hodily do oceánu. Plyn VX „proslavil“ v roce 1996 hollywoodský trhák Michaela Baye The Rock (Skála) s Seanem Connerym, Nicolasem Cagem a Edem Harrisem. V něm hrozí jeden generál vypálením raket s nervovým plynem VX na San Francisco.

Policie hlídá před ambasádou KLDR v Kuala Lumpuru.
Bratři Kimové. Vlevo Kim Čong-un, vpravo Kim Čong-Nam.

Bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam byl otráven 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, což vyvolalo diplomatický spor mezi oběma zeměmi. KLDR dosud neuznala, že mrtvým byl skutečně Kimův bratr a odmítá vlastní podíl na jeho smrti, o kterém jsou přesvědčeny jihokorejské tajné služby.

Kim Čong-nam byl s největší pravděpodobností otráven látkou VX, která mu byla nastříkána do obličeje, když minulé pondělí v Kuala Lumpuru čekal na svůj let zpět do Macaa, kde dlouhodobě žil. Jižní Korea z atentátu obvinila severokorejské agenty.

Žena mu něco přidržela před obličejem

Podle nahrávky z bezpečnostních kamer se z různých stran přiblížily k muži odpovídajícímu vzhledem Kim Čong-namovi dvě ženy. Jedna z nich pak Kimovi přidržela cosi pár sekund před ústy. Ženy se následně klidným krokem opět vzdálily. Kim Čong-nam poté odešel za zaměstnanci letiště, ukázal na oči a zřejmě žádal o pomoc.

Jedna z obviněných se po atentátu roznemohla a trpěla zvracením, řekl novinářům šéf policie Khalid Abu Bakar, odmítl však upřesnit, zda onemocněla žena z Indonésie či Vietnamu. Obě podezřelé byly podle něj poučeny, aby si hned po atentátu opláchly ruce.

Malajsijská policie po incidentu postupně identifikovala trojici podezřelých občanů KLDR, které zatkla či pozvala k výslechu. Úřady také již dříve zatkly dvě ženy, s vietnamským a indonéským pasem, a přítele jedné z nich. Velvyslanectví KLDR v Kuala Lumpuru vyzvalo k jejich okamžitému propuštění.

Severokorejský režim ve čtvrtek z vraždy obvinil Malajsii. „Hlavní odpovědnost za jeho smrt leží na vládě Malajsie, neboť občan KLDR zemřel v její zemi,“ uvádí se v prohlášení právního výboru severokorejského parlamentu zveřejněném agenturou. Malajsijské úřady podle Pchjongjangu provádějí vyšetřování plné „pochybností a sporných bodů“ a pitva mrtvého, kterou provedly, je „nelegální a nemorální“

Autoři: Vojtěch Gibiš, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás