Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vražda tří bratrů v Srbsku dosud štve Spojené státy. O spravedlnost žádají již 15 let

Na Aleksandara Vučiće se snesl déšť kamenů a plastových lahví. Bodyguardi ho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Aleksandara Vučiće se snesl déšť kamenů a plastových lahví. Bodyguardi ho... | foto: Reuters

PRIŠTINA Ten případ je již mnoho let zdrojem napětí v americko-srbských vztazích. Za chladnokrevnou vraždu tří bratrů, amerických občanů, kteří se vydali bojovat do války o Kosovo, totiž dosud nikdo přímo odpovědný nestanul před soudem. Volání po vyšetření případu ale v posledních dnech sílí - a to zrovna v okamžiku, kdy je na oficiální návštěvě v Bělehradu americký viceprezident Joe Biden.

Byli to čtyři bratři: Ylli, Agron, Mehmet a Fatos Bytyqiovi. Nejstaršímu Yllimu bylo 25 let, Mehmetovi pouhých 21. Původem to byli Albánci, jinak ale držitelé amerického pasu.

Doma v New Yorku se starali o byznys s pizzou. Jednoho dne se ale tři prvně jmenovaní sbalili a vydali přes oceán. Psal se rok 1999 a v Kosovu zrovna zuřila válka. Právě tam vedla jejich cesta. Bratři se zde postavili po bok Kosovské osvobozenecké armády, za odtržení Kosova od Srbska zde nějaký čas bojovali. Pak válečný konflikt ukončila mírová dohoda.

Ylli, Agron a Mehmet dostali podle rádia Svobodná Evropa v novém nestabilním prostředí nový úkol - měli eskortovat několik příslušníků romské menšiny k jejich srbským příbuzným. Co se stalo dál, je již veřejně známým příběhem. Na hranicích přišel problém - muži byli zadrženi za nedovolený vstup do tehdejší Jugoslávie (jež sdružovala území Srbska a Černé Hory). Dva týdny měli strávit v cele v Prokuplje.

Když se doba uplynutí trestu blížila, naložili je policisté do auta a odvezli do výcvikového areálu v Petrově Selu. Po nějakém čase, který mladíci strávili v místním skladišti, je 9. července večer svázali drátem a odvezli na nedalekou skládku. Tam, mezi odpadky, je chladnokrevně popravili. Všichni tři dostali kulku zezadu do hlavy.

Jejich těla vydal masový hrob o dva roky později, v červenci roku 2001. Politická reprezentace od té doby slibuje, že případ bude vyšetřen. Navzdory veřejně proneseným slibům ale i 15 let od činu dosud není jasné, kdo si vraždu objednal, ani kdo ji spáchal.

Chybějící vůle

Proč tedy vyšetřování vázne? „V této zemi vysoké představitele nestavíme před soud,“ komentuje situaci pro Rádio Svobodná Evropa vedoucí právního oddělení Centra pro humanitární právo v Srbsku Milica Kosticová. „Není zde žádná politická vůle otevřít archivy ministerstva obrany nebo ministerstva vnitra,“ připojuje další důvod.

Jak dále uvádí, případ tři bratrů je v podstatě jen kapkou v moři - v masových hrobech se totiž našlo na 900 těl kosovských Albánců. Do řádného vyšetřování se tak i z tohoto důvodu nikomu moc nechce. V neposlední řadě je zádrhelem i nedostatek důkazů a výpovědí - mnozí lidé tvrdí, že byli od podání svědectví odrazeni výhrůžkami.

Srbové se tak v podstatě mohou za posledních 15 let pochlubit jen jediným „úspěchem“. Na 18 let ve vězení zde byl odsouzen Vlastimir Djordjević, muž, který přikázal, aby byli bratři převezeni do Petrova Sela. Bývalý asistent ministra vnitra byl v roce 2011 v Haagu shledán vinným z podílu na páchání válečných zločinů v Kosovu.

Zato velitel speciální policejní jednotky, která měla výcvikové centrum na starosti, Goran Radosavljević, spravedlnosti uniká. Nynější vlivný politik ale jakoukoliv účast na vraždě bratrů popírá.

„Je to na nás“

Osud bratrů se tak za poslední roky stal mnohokrát předmětem veřejných debat. Otevřeně o něm promluvil také premiér Aleksandar Vučić.

„Dali jsme je na 14 dnů do vazby, protože neměli víza pro vstup do Srbska. A pak, místo toho, abychom je nechali se vrátit, jsme je vzali a zabili,“ řekl v interview pro srbskou televizi B92 Vučić. Přiznává, že 17 let starý incident stále poškozuje vztahy mezi Bělehradem a Washingtonem. „Je na nás, abychom ten problém vyřešili,“ nechal se slyšet.

Další příležitost, jak udělat krok kupředu, má přitom již nyní - v okamžiku, kdy je na návštěvě Bělehradu americký viceprezident Joe Biden. Toho ostatně vyzval i zástupce rodiny Bytyqiových, aby téma otevřel.

Rodina je totiž ta, která na posun v případě čeká s největším očekáváním a zároveň zoufalstvím. Fatos Bytyqi, jediný z bratrů, který se do Kosova nevydal, ale už má planých slibů premiéra dost.

„Jakmile je tady nějaká politická příležitost, premiér Vučić nebo další srbští lídři naprázdno slibují, že vyřeší vraždu mých bratrů,“ zlobí se. „Nemůžeme přestat truchlit. Nemůžeme se ve svém životě posunout. Naše bolest není respektována, ale je naopak využívána.“

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!