Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Etiopie se už měsíce utápí v chaosu. Ten vyvolal válkou držitel Nobelovy ceny za mír z roku 2019

ilustrační snímek foto: AP Photo

„Válka je pro zatrpklé muže. Bezcitné a kruté muže.“ S těmito slovy přebíral současný etiopský premiér Abiy Ahmed v roce 2019 Nobelovu cenu za mír. O rok později rozpoutal ozbrojený konflikt, který v Etiopii trvá dodnes a přinesl s sebou řadu problémů. V zemi jsou porušována lidská práva, sousední státy se potýkají s uprchlíky a civilisté jsou vystaveni vraždění, týrání i sexuálnímu násilí.
  19:51

Africká Etiopie se před dvěma lety dostala do hledáčku všech světových médií. Tamní premiér Abiy Ahmed se totiž dočkal velkého uznání za svou práci v oblasti mezinárodní spolupráce a snahu vyřešit konflikt s Eritreou. Stal se totiž nositele Nobelovy ceny za mír.

Infografika ke konfliktu.
Etiopští uprchlíci.

Ani ne rok poté, co ocenění převzal, se na severu Etiopie ve svazovém státu Tigraj rozhořel ozbrojený konflikt, jenž trvá dodnes. A právě Ahmed je jednou z jeho hlavních postav. Zkraje loňského listopadu totiž poslal do této oblasti armádní jednotky. Vojenskou operaci odůvodnil tím, že příslušníci Tigrajské lidově osvobozenecké fronty napadli jednu z vojenských federálních základen. Při zásahu nedbal na rady ze zahraničí, aby konflikt vyřešil pomocí vyjednávání, a tvrdě zaútočil.

Ozbrojenci na západě Etiopie zaútočili na autobus, zabili 34 lidí

Vojenská akce ale měla především politické pozadí. Tigrajové totiž měli spoustu let výrazné zastoupení v etiopských politických strukturách. Až poté, co do funkce premiéra nastoupil Abiy Ahmed, se jejich vliv zmenšil. Předseda vlády, pocházející z etnika Oromo, začal aplikovat množství reforem, jež mimo jiné vedly k utlačování jedné ze stran vládní koalice - Tigrajské lidově osvobozenecké fronty (TPLF). Etnicko-politické čistky, na které si Tigrajci stěžovali, vláda označila jako protikorupční kroky. TPLF tak v polovině minulého roku z koalice odešla. Z důvodu epidemie koronaviru byly navíc odloženy volby, a tak tigrajská strana odmítla dál uznávat Ahmeda jako právoplatného premiéra a uspořádala v Tigraji vlastní volby.

A právě toto jednání bylo zřejmě prapůvodní příčinou vojenského vpádu do Tigraje. V průběhu listopadového konfliktu byla oblast odříznuta od dodávek pohonných hmot i jídla. Zemi opustilo velké množství uprchlíků a na obou stranách zemřely stovky vojáků. Snahy o mírové řešení etiopská vláda opakovaně odmítla. V závěru listopadu se podle Sky News federální armáda zmocnila tigrajského hlavního města Mekele a Ahmed oznámila ukončení celé operace.

Šéf Twitteru vydražil svůj první tweet za 2,9 milionu dolarů. Výtěžek půjde na pomoc Afričanům zasaženým pandemií

Z oblasti se do zahraničí dostávaly dlouhou dobu pouze kusé a protichůdné informace. Podle mnoha zdrojů však etiopská armáda cílila i na civilní terče a zosnovala masakr v historickém městě Aksúmu. 

Armádním jednotkám prý podle listu The Defense Post  pomáhaly i vojenské složky ze sousední Eritreje. To nakonec přiznal i premiér Ahmed. Konflikt zanechal zemi ve zbídačeném stavu. A navíc pokračuje dál. Podle svědectví totiž v Etiopii neustále probíhají menší potyčky. V únoru údajně došlo k masakru ve vesnici Cheli, kde zemřelo až 200 lidí. Místní obyvatelé vinu přičítají eritrejským a etiopským vojenským jednotkám. U vražedných aktů v jiných vesnicích a oblastech je ale nejasné, která ze stran ho spáchala. Podle Rady pro mezinárodní vztahy údajně dochází také k dalším násilným aktům, sexuálním zločinům a porušování lidských práv.

Humanitární pracovníci neustále sčítají škody. Přibližně půl milionu obyvatel přišlo o svůj domov. V sousední Eritreji a Súdanů žijí podle organizace Lékaři bez hranic v táborech desítky tisíc uprchlíků. Jejich kapacity ale nestačí. Na těchto místech tak panují špatné hygienické podmínky i hlad.

Na etiopské problémy se chce zahraničí zaměřit daleko víc. „Jsme vážně znepokojeni z násilí, porušování lidských práv a krutostí v oblasti Tigraje. Velice důrazně odsuzujeme vraždění, nucené stěhování, sexuální útoky i další činy porušující lidská práva, o kterých spravuje řada organizací,“ řekl CNN politický poradce Ned Price. „Je jasné, že se těmito zprávami musíme zabývat. Budeme dávat větší pozor,“ dodal.

4. dubna 2021 v 18:11, příspěvek archivován: 8. dubna 2021 v 14:36

Situace je i v současnosti velmi vážná a podle zahraničních pozorovatelů může narušit celý region, což by mělo katastrofální následky. Kvůli svému jednání zklamal i Ahmad. „Lidé od něj očekávali, že když převezme úřad, bude to jiné – politický pluralismus, lepší rozpoznání kulturních a lingvistických práv národů a národností, které vytvářejí Etiopii. On místo toho preferuje unitární systém vlády,“ řekl na adresu premiéra pro BBC Faisal Roble z Institutu pro studia a záležitosti Afrického rohu. „V červnu bylo ve vězení kolem deseti tisíc lidí, kvůli válce v Tigraji je teď číslo pravděpodobně daleko vyšší,“ uvedl profesor práv z univerzity v Keele Awol Allo pro BBC.

Etiopská vláda velké problémy popírá. „Posty sociálních médií a tvrzení nemohou být brány jako důkaz,“ uvedla etiopská vláda v reakci na investigativní zjištění reportérů CNN o událostech v Africe. O situaci v africké zemi se však zajímá stále více subjektů – celosvětová média či humanitární organizace. Populární zpěvák the Weeknd dokonce podle BBC slíbil, že Etiopii věnuje 1 milion dolarů na zajištění jídla pro civilisty. Hvězdný umělec se sice narodil v Kanadě, je ale synem etiopských imigrantů a situace ho velmi zasáhla. O svém daru informoval na svém Instagramu.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...